banner

Koşun! Çilek topluyoruz

Çevrenize şöyle bir bakın. Her gün yeşil görerek yaşayan kaç kişiyiz? Sayı gitgide azalıyor değil mi? Hatta her gün bir yenisi yapılan Manhattanvari binalardan gökyüzünü bile göremiyoruz artık. Yeşil görelim diye haftasonları kendimizi doğaya atıyoruz. Bazılarımız da hobi bahçeleri kiralayıp 3 metrekarelik alanda sebze meyve yetiştirip yetinmeye çalışıyor ve Toprak Ana’yı her geçen gün daha çok ihmal ediyoruz. İçinizi daha fazla karartmak istemiyorum. Hadi gelin dalından çilek, böğürtlen, Frenk üzümü, erik, kabak, fasulye, mısır toplayalım.

İngiltere’deyiz. Londra’nın kuzeyindeki Enfield bölgesine konumlanmış yemyeşil bir alan olan Parkside Çiftliği’nde. Burası bir ‘pick your own’ çiftliği. 1938’den beri tarıma elverişli bu alanda aile işletmesi olarak hizmet veren Parkside’dan içeri girer girmez, dalında gördüğünüz meyve sebzeyi kolunuza taktığınız sepete atıp, günü uzun uzadıya genişleyen yeşil alanda geçirebiliyorsunuz. Günün sonunda çiftliğin kasasından geçerken aldıklarınızı tarttırıp ödeme yapıyorsunuz.

Çilekle başladı, şimdi 20 çeşit sebze meyve yetiştiriliyor

Çiftlikte 1979’dan beri ‘kendin topla’ sistemini uyguladıkları için her şey son derece pratik işliyor. Sepetinizi alıp bahçeyi dolaşmaya başlıyorsunuz. Aile önce çilekle başlamış işe, şimdi 20 çeşit sebze meyve bulabiliyorsunuz. Hangi sebze ve meyveyi istiyorsanız yol tabelası gibi konumlanmış yön göstericilerden yardım alabiliyorsunuz. Tabelalar size ıspanaklar nerede, şalgamlar nereye saklanmış, Frenk üzümleri, çilekler, böğürtlenler nerede hepsini gösteriyor. Biz elbette hemen çileklerin olduğu tarafa yürümeye başladık.

Çilekler table-top sistemi kullanılarak omuz hizasında yetiştirilmiş. Yere eğilerek toplamak zorunda değilsiniz. Hatta domatesleri de aynı yöntemle nasıl yetiştirebiliriz üzerinde çalışıyorlar. En zevkli anı şüphesiz çileği dalından koparıp akşam o nefis çilekle ne yapacağınızı düşünmek.

Parkside Çiftliği’nde bir de piknik alanı var. Çocuklarla vakit geçirmek için oldukça ideal bir alan. Burada dondurma, soğuk içecek veya mereng satın alabiliyorsunuz. Çiftliği ziyaret eden çok fazla insan var ama alanın genişliğinden kimse kimseyi etkilemeden dalından sebze meyvesini topluyor.

Sadık müşterileri hiç eksik olmuyor buranın. Hatta çalışanlar, hangi aylarda ne yetiştirdiklerinin tablosunu internet sitesinde açıkladıkları için müşterilerin istedikleri sebze meyvenin dönemine göre çiftliği ziyaret ettiğini söylüyor.

Çiftlik şimdilerde hava koşulları sebebiyle kapalı. Her yıl Haziran ayında ziyaretçilerine kapılarını açıyor. Londra’ya giderseniz veya Londra’da yaşıyorsanız tren veya undergroundla kolaylıkla Parkside Çiftliği’ne ulaşabilirsiniz. Giriş için sadece 3 pound (12 TL) ödemeniz yeterli.

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz