banner

Kahve Çekirdeklerinin Kimyasını Keşif

USLA/ Uluslararası Servis ve Lezzet Akademisi “Barista” adaylarına özel sınıfı ve kahvelerin eşsiz dünyasına dair bilinmeyenlerin paylaşılacağı bir eğitim düzenliyor.

İtalyanca bir kelime olan Barista, zengin ve geniş bir kahve kültürüne sahip İtalya’da kahveyi hazırlayan ve sunan barmen’e (Kadın/Erkek) verilen isim. İyi bir “Barista”, kahvenin çekirdeğinden en iyi kahve aromasına, kahve makinesini kullanmadan makinenin ufak arızalarını gidermeye kadar birçok konuda bilgi sahibi olmalıdır. İyi bir baristanın kahve kültürüne hakim olmanın yanı sıra diğer içecekler hakkında da bilgi sahibi olması gerekir. Son yıllarda Türkiye’de de kahve kültürüne karşı ilgi oldukça arttı. Birbirinden lezzetli kahveleri ustalıkla, farklı sunumlar ve demleme metotları ile öğrenmeye ne dersiniz?

Barista Eğitimi Nedir?

Temel Seviye (Introduction to Coffee & Foundation), Uzman Seviye (Intermediate Level) ve Profesyonel Seviye (Professional Level) olmak üzere üç farklı eğitim grubuna ayrılan üç aşamalı eğitimde tüm katılımcılar kahve ile ilgili bilinmesi gereken her şeyi öğrenme fırsatı yakalayabilecek.

Genel kahve bilgileri, yetiştirici ülkeler ve coğrafyası, kahvenin tarihi, özel kahve, kahve türleri, aromaları, tatları ve içerdikleri kafein oranları, öğütülme süreci ve boyutları, tazelik sürelerinin önemi, dozajlama ve sıkıştırma, farklı ekipmanlarla demleme kahve yapım yöntemleri ve standartları, süt yapma teknikleri, latte art, espresso makineleri ve teknolojileri, kahve kavurma bilgileri ve profesyonelce kahve tadımı olan“ cupping”, eğitimler kapsamında hem teorik hem de uygulamalı dersler olarak “Barista” adaylarının bilgisine sunulacak.

USLA ve MOC iş birliği ile “SCAE” (Special Coffee Association Europa – Avrupa Özel Kahve Birliği) sertifikası

Uluslararası Servis ve Lezzet Akademisi USLA Ministry of Coffe MOC iş birliği ile akademi içerisinde tüm teknik donanımlara sahip özel bir “Barista” sınıfı geliştirdi. SCAE Kahve Diploma modülü yetkili eğitmeni Sam Çeviköz ve ekibi tarafından verilecek eğitimlerde katılımcılara birbirinden lezzetli kahvelerin yapım aşamasından sunumuna tüm detaylar uygulamalı bir şekilde anlatılacak.

“SCAE” Sertifikası Nedir?

SCAE (Special Coffee Association Europa – Avrupa Özel Kahve Birliği), kalite ve dürüst ticaret ilkeleri doğrultusunda dünyada kahve sektöründe çalışan veya kahve ile ilgilenen herkesin en iyi standartlarda eğitim almasını amaçlar. Ayrıca, SCAE tarafından dünya genelinde organize edilen yarışmalarda, başarılı olan Baristalar, kendi ülkelerini temsil etme haklarına sahip olurlar. Dünya Barista Şampiyonası (WBC), Dünya Demleme Şampiyonası , Dünya Fincan Tadım Şampiyonası, Dünya Latte Sanatı Şampiyonası, Dünya Cezve/Ibrik Şampiyonası, Dünya Kahve Keyfi Şampiyonası gibi birçok dalda yarışmaları bulunan Special Coffee Association’da adaylar katılımcılar yeteneklerini sergileme imkanı buluyor. USLA’da eğitim alan “SCAE” sertifikalı katılımcılar ,aldıkları eğitimlersonucunda, SCAE diploması ile Türkiye’ nin haricinde Avrupa’ nın herhangi bir ülkesinde Barista olarak çalışma kolaylığının yanı sıra, hak edilen bu sertifikaları “ Specialty Coffee Association of America (SCAA)- Amerika Özel Kahve Birliği veya The Australian Specialty Coffee Association (ASCA) – Avusturalya Özel Kahve Birliği taraflarınca onaylattıkları takdirde dünyanın herhangi bir yerinde Barista olarak SCAE Intermediate Barista, SCAE Professional Barista sertifikalarının verildiği eğitimle 6 saat ile 3 gün arasında değişiyor.

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz