banner

JAMIE’S ITALIAN İSTANBUL 1 YAŞINDA!

İngiltere’nin en ünlü ikinci şefi Jamie Oliver’ın geçtiğimiz yıl İstanbul Zorlu Center’da Kaya Demirer ortaklığıyla açtığı Jamie’s Italian birinci yaşını eğlenceli ve coşkulu bir partiyle kutladı.

İyi gıda, dengeli tarım ve serbest dolaşan hayvanlar felsefesiyle İtalyan mutfağının ağız sulandıran tariflerini sade ve basit malzemeler eşliğinde enfes tatlara dönüştüren restoran, Jamie Oliver’ın sayısı neredeyse 40’ı bulan restoran zincirinin İstanbul ayağı.

Bu aşkın bir sebebi var!

DJ Barthez ve DJ Septem’in canlı performanslarının damgasını vurduğu geceyi ekibiyle birlikte düzenleyen Jamie’s Italian Operasyon Müdürü Volkan Açıl, Jamie’s Italian olarak Türkiye’de hizmet vermekten çok mutlu olduklarını belirterek “Jamie’s Italian kültürünü ülkemize taşımaktan ve müşterilerimizle buluşturmaktan çok mutlu ve gururluyuz. Markamız ve tüm ekibim adına söyleyebilirim ki büyük bir inanç ile çalışıyor ve işimizi aşkla yapıyoruz. ‘Bu aşkın bir sebebi var!’. Yalnızca birinci yılımızda değil, her gün aynı dinamizm, içtenlik ve mutlulukla hizmet vermeye ve tüm doğum günlerimizde sizlerle birlikte olmaya devam edeceğiz.” dedi.

Jamie’yi 2010’da TED Konferansları’nda yaptığı ‘Her çocuğa yemeyi, gıdayı öğretmek’ isimli, son derece etkili bulduğum konuşmasında tanımıştım. Yanlış beslenmenin ve işlenmiş gıdaların toplumların sağlığını nasıl bozduğunu çeşitli istatistiklerle ifade etmiş, çocukların tükettiği şeker miktarını anlatarak günde iki defa içtikleri sütün içine kullanılan şekerin akıl almaz miktarını bir el arabası dolusu şekeri sahneye boşaltarak göstermişti.

Bu videoyu izledikten iki yıl sonra İngiltere’ye gittim ve orada yaşadığım süre boyunca İngilizlerin beslenme alışkanlıklarını gözlemledim, araştırdım. İngiliz halkı gibi bu adamın hazırladığı her tarifi gözlerimi kırpmadan izledim, metinsiz, doğal, kendi üslubuyla yaptığı yemek programlarını hiç kaçırmamaya gayret ettim. Jamie’s Italian’ın Londra’nın merkezindeki Piccadilly Circus ve Covent Garden restoranlarının önündeki uzun kuyruğu beklemek zorunda kalsam da restoran zinciri Türkiye’ye gelmeden çeşitli lezzetlerini tatma imkânı buldum.

Jamie Essex’li, tam bir İngiliz. Ailesinin işlettiği Cricketers Restoran’a ilk girdiğinde 8 yaşındaymış. Kolejde catering okumuş ve ardından geçtiğimiz hafta İstanbul’a gelen ünlü İtalyan şef Antonio Carluccio ile Neal Street Restoran’da çalışmaya başlamış. Burada hayranı olduğu İtalyan mutfağını deneyimlerken şef Gennaro Contaldo ile tanışmış ve ilişkileri hayat boyu sürecek bir dostluğa dönüşmüş. Yıldızı sos şefi olarak çalıştığı River Kafe’de parlayan Jamie o günden beri ilk programının ismi olan ‘çıplak şef’ lâkabıyla anılıyor.

20’ye yakın televizyon programı ve pek çok kitaba imza atan ünlü şef, çeşitli sosyal sorumluluk projeleriyle insanların yeme içme alışkanlıklarını en sağlıklı olana yönlendirmek ve çocuklara sağlıklı gıdayı öğretmek için ciddi efor ve zaman sarf ediyor.

Çocukluk aşkı Juliette ile evli ve 3 kız 1 erkek çocuğu olan Jamie Oliver Cumartesi günlerini mutlaka çocuklarıyla birlikte geçiriyor, her defasından onlarla birlikte bir şeyler yapmaya bayıldığını söylüyor.

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz