banner

İstanbul buram buram kahve kokacak!

Kahve kokusunu ve şehir hayatını takip edenlere harika bir haberim var. Bu yıl ilki düzenlenecek olan İstanbul Coffee Festival 25-28 Aralık tarihleri arasında Karaköy’deki Galata Rum Okulu’nun tarihi atmosferinde kahveseverleri bir araya getirecek. Dört gün sürecek festival boyunca üçüncü dalga kahve akımının yaşam kültürünü her açıdan gözlemleme ve öğrenme imkanı bulabileceksiniz.

Avrupa, Amerika ve Japonya’dan sonra İstanbul’da kahve kültürünü külliyen değiştiren üçüncü dalga kahvecilerin İstanbul’daki yaşam kültürünü de etkiledikleri kesin. Artık şubeleşen kahve dükkanlarında alelacele yapılan, niteliksiz, acı ve önceden hazırlanmış, bekletilen kahveleri içmekten sıkılmıştık öyle değil mi?

Bu festival aromasıyla, içimiyle, tekniği veya originiyle yüzlerce kahve çeşidini ve onlarca üçüncü dalga kahveciyi bir arada bulabileceğiniz yegane ortam olacak. İstanbul’un önde gelen nitelikli kahve dükkanları, özel kahve, çay ve imza yiyecek, içecek markaları ile kahve makinası üreticileri orada bulunacak. Profesyonel baristalardan gösteriler ve sunumların yanı sıra bol bol tadım ve ikramlar olacak.

Kahvenin kendisinin, kokusunun, her türlü alet edevatının, kahve dükkanlarının, kahve sanatının, kültürünün, kahve kitaplarının, aklınıza bilumum kahve ile ilgili gelebilecek her konu bu atmosferde buluşacak, tam bir kafein bayramı yaşanacak, İstanbul buram buram kahve kokacak.

Kahve tutkunları için yeni yıla özel hediye alternatifleri tasarım ürünler de avantajlı fiyatlarıyla stantlarda olacak. İnteraktif workshoplar, seminerler, akustik konserler, sanat sergisi ve daha birçok ilgi çekici etkinlik de yine festivalin kapsamı içerisinde.
En son demleme teknikleri, yeni tat duyumları atölye çalışmaları

Kahveyi seviyorum ama kahveden fazlasını öğrenmek istiyorum diyorsanız şahane bir şey daha yapmışlar. Özel LAB odalarında düzenlenecek ilgi çekici bir programla yurt içi ve yurt dışından gelen kahve uzmanları, girişimciler ve sektörün duayenleri farklı konularda ücretsiz seminerler verecek. İlk elden en son demleme teknikleri, yeni tat duyumları gibi atölye çalışmalarına katılarak kahve ve işletmeciliği konularında bilginizi geliştirebileceksiniz.

La Marzocco Artizan Bar’da kahve servisi

Festival alanın Beyoğlu katında dev yılbaşı ağacının yanı başında Espresso Bar, Brew Bar ve Cezve/İbrik Bar’ın bulunduğu La Marzocco Artizan Bar’da dört gün boyunca speciality coffee, yani, nitelikli kahve kullanan kahve dükkanları ve artizan kavurma firmaları kahveseverlere gün boyu kahve servisi yapıyor olacak.

Yükselen trend nitelikli kahve deneyimi

Kahve konusunda dünya genelinde düzenlenen tek resmi organizasyon olarak bilinen World Coffee Events’in Türkiye seçmeleri, SCAE Türkiye Koordinatörü Ayşin Aydoğdu tarafından festival bünyesinde gerçekleşecek. Bu festivalde hem Türkiye Kahve Şampiyonası düzenlenecek, hem de kahve dünyasının seçkin firmaları bir araya gelerek katılımcılara yükselen trend olan nitelikli kahve deneyimini yaşatacak.

Türkiye Kahve Şampiyonası

Beş farklı kategoriden oluşan yarışma birincileri Dünya Şampiyonalarında Türkiye’yi temsil edecekler.

Barista Yarışması – Birinci gelecek yarışmacı Seattle, ABD’de gerçekleşecek olan World Barista Championship’e katılmaya hak kazanacak.
Latte Art Yarışması – Birinci gelecek yarışmacı Göteborg, İsveç’te gerçekleşecek olan World Latte Art Championship’e katılmaya hak kazanacak.
Türk Kahvesi Yarışması – Birinci gelecek yarışmacı Atina, Yunanistan’da gerçekleşecek olan World Cezve-Ibrik Championship’e katılmaya hak kazanacak.
Kahve Demleme Yarışması – Birinci gelecek yarışmacı Göteborg, İsveç’te gerçekleşecek olan World Brewers Cup Championship’e katılmaya hak kazanacak.
Kahve Kavurma Yarışması – Birinci gelecek yarışmacı Göteborg, İsveç’te gerçekleşecek olan World Coffee Roasting Championship’e katılmaya hak kazanacak.

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz