banner

Şef Sergi Arola’dan Yemek Atölyesi

Raffles İstanbul Zorlu Center bünyesinde yer alan Arola Restaurant’ın iki Michelin yıldızlı, “aşçılık trendlerini belirleyen isim” olarak tanınan İspanyol şefi Sergi Arola, bu hafta konuklarını tadım gecelerinde ağırlıyor. Ünlü şef, yemek meraklılarına özel bir de “Yemek Atölyesi” düzenleyecek.

Şef Sergi Arola, özel tadım menüleriyle misafirlerini ağırlarken, yeni başlatılan “Yemek Atölyesi” etkinliğiyle, İspanyol tadlarına meraklı lezzet severlerle mutfak sırlarını da paylaşacak.

Arola Restaurant’ta gerçekleştirecek “Yemek Atölyesi”, 26 Şubat ve 27 Şubat tarihlerinde 11.00-14.00 saatleri arasında, iki gün olarak düzenlenecek. Katılımcılar, Sergi Arola ile tanışıp, birlikte başlangıç, ana yemek ve tatlıdan oluşan özel bir menü hazırlayacakları etkinliğin sonunda, hazırladıkları lezzetleri tadarak İspanyol mutfağı hakkında daha fazla bilgi sahibi olma ve şefle sohbet etme fırsatı yakalayacaklar.

Arrozes ve Tapas Classicas

Sergi Arola ve Arola Restaurant’ın mutfak şefi Omar Mosquera Mallen’in birlikte gerçekleştireceği “Yemek Atölyesi” etkinliğinin ilk günkü teması, “Arrozes” (pirinç ile yapılan yemekler) olacak. İkinci günün teması ise, İspanyol mutfağının meşhur lezzetleri ‘’Tapas Classicas’’ (klasik İspanyol mezeleri).

Arola’nın yemek atölyeleri, en az altı, en fazla sekiz kişinin katılımı ile bu tarihten sonra da devam edecek.

[Katılımcı sayısının sınırlı olduğu yemek atölyesi etkinliğinin tek kişilik fiyatı, kdv dahil 330 TL.]

Rezervasyon için: 0212.924 02 00

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz