banner

Henry Hargreaves ve Caitlin Levin ‘Yemek haritası’

Fotoğrafçı ve yemek tasarımcısı Henry Hargreaves ve kız arkadaşı Caitlin Levin seyahate olan tutkularının ilhamıyla dünyayı kıtalara böldü ve her yiyeceği, sembolize ettiği kıtaya yerleştirerek ‘Yemek Haritası’ ortaya çıkardı. Daha önce ‘Burning Calories’ ve ‘Food of the Rainbow’ çalışmalarıyla dikkatimi çeken sanatçıyla söyleştik.

Pek çok tasarımın yemekle ilgili ama bu fotoğraflar harika. Nereden aklınıza geldi böyle bir tasarım ortaya çıkarmak?
Bu bizim yiyeceğin bir yerde kalıplaşmasına, yaygınlaşmasına ilişkin düşündüğümüz bir şeydi. Yiyecekler yeryüzünde nasıl seyahat etmiş ve sonra uluslararası olmuş bunu görselleştirmek istedik. Bu seride kıtalar arasında dolaşan pek çok ikonik yiyeceği baz aldık ve fiziksel bir harita oluşturduk. Domatesin orjinalinin Güney Amerika And Dağları bölgesi olduğunu biliriz ama domatesin kralı İtalya olmuş mesela.

Yiyecekler bir kimliğe oturmuş gibi görünüyor…
Bu haritalarda yiyeceklerin dünyada nasıl dolaştığını ve nasıl kültürel bir kimliğin parçası haline geldiğini gösteriyoruz. Kim Fransa’ya gittiğinde peynir ve ekmek yemeden durabilir ya da kim Brezilya’nın ünlü içkisi caipirinhayı bir avuç dolusu lime olmadan içebilir.

Yiyecekle ilgili tasarım zordur, yiyeceğin görselinin bozulmaması gerekir. Haritaları tasarlarken sizin için ne önemliydi?
Kıtalara böldüğümüzde yiyecekler iyi görünmeli ve görsel olarak çekici olmalıydı ayrıca karışık, darmadağınık görünemezdi. Bu yüzden belli bir projeksiyona oturttuk. Kıtaları ayırdık ve yiyeceklerle topografik dizayn oluşturduk. Bunun için çiğ gıda kullandık. Gerçek, saf gıdayı titizlikle tasarladık.

Her bölge keskin bir şekilde farklı…
Evet mesela Çin bölgesi için noodle ve onlarca çeşit makarna kullandık. Amerika için mısır cipsi, kuruyemiş ve yine makarna . Güney Amerika’yı limon, portakal, çilek, kivi, elma, mandalina gibi meyvelerle, Fransa’yı peynir ve ekmekle, Hindistan’ı rengarenk baharatlarla görselleştirdik. İtalya için taze sebze ve meyveler, kurutulmuş domates kullanırken Avustralya için kabuklu balıklar, Birleşik Krallık’ı temsilen İngiltere, İskoçya ve İrlanda bölgesi için şahane görünümlü bisküviler malzememizdi. Projenin özü, yiyeceklerin insanları nasıl birleştirdiğini anlatıyor. Umarız bu güzel haritalar bunu yapacak.

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz