banner

Havidz ve bir göç hikayesi

Yayam aslen 1914 Mazgirt (O zamanlar Tunceli’ye bağlıymış) doğumludur.

Bir yaşını henüz doldurmadan kendi maması sırtına yayamı almış bir eliyle beş yaşındaki oğlunu, öbür eliyle iki yıl evvel askere yolladığı ve bir daha da hiç haber alamayacağı kocasının fotoğrafını tutup düşmüş Harput yollarına. İşte o göç hikâyesi yayamın dedemle tanışmalarını ve bizim neslin anne tarafından devamını sağlamış.

Yayamın maması savaş zamanı kıtlık ve parasızlık yüzünden açlığın ve hastalığın kol gezdiği Harput’ta varlıklı bir ailenin yanına aşçı olarak girmiş. Çocuklarına sığınacak bir dam, akşam karınlarını doyuracak iki kap yemek buldum sevinciyle girişmiş ilk gün hazırlığına. Çeşit çeşit tatlılar yapmış. Ayva tatlısından incir uyuşturmasına.

Aman efendim, evin hanımefendisi yemek öncesi mutfağa son kontrollere geldiğinde kokulardan pek hoşnut kalmış. Kalmış da “Siz ermeni mutfağını pek methederler beni değişik bir tatlıyla şaşırtırsın diye beklerdim” diye hafiften sitemlenmiş büyük yayaya. Yayam da ilk günden hanımefendisini memnun etmenin heyecanıyla yemeğe yarım saat kala sıvamış kolları. İrmik ve unun anavatanı Anadolu’nun, ermeni ev hanımlarınca yaratılmış o basit görünen ama mahareti el yordamında olan tatlısını yapmış: Havidz

Malzemeler:

  • 125 gr tereyağı
  • 1 litre süt
  • 8 çorba kaşığı un
  • 9 çorba kaşığı şeker
  • 1 tatlı kaşığı vanilya
  • 1 çorba kaşığı irmik

Yapılışı:
Sütü şeker ve vanilyayla kaynatın. Kaynayana kadar sürekli karıştırmayı ihmal etmeyin. Süt kaynayınca başka bir tarafta ununuzu tereyağıyla kavurun ama unun rengi iyice koyulaşmadan işlemi durdurun. Artık sütünüzü yavaş yavaş una yedirme vakti. Bu işlemi sakin ve minik hareketlerle yapın. Azar azar una yedirerek ortaya çıkan yumuşak hamur- koyu muhallebi kıvamındaki karışımı biraz soğumaya (demlenmeye) bırakın. Bu esnada varsa bakır bir kaba yoksa fırına girebilecek (kare ya da dikdörtgen) bir tepsiye bir çorba kaşığı irmik serpin, ama kalıbın her yerini irmiklediğinizden emin olayın (tatlının püf noktası burada!)

Sonra karışımınızı irmikli kalıba iyice yayın. Fırında üzeri kızara kadar pişirin. (Fırınınızı 175 gibi orta derecede bir ayara getirin. Alt üst pişirme modunda olsun) Tatlının üzeri kızarınca tezgâha alın ve ılımaya başladığında sunum tepsinize ters çevirerek (irmikli taban üste gelecek şekilde) yerleştirin. Servis yapmadan dilerseniz üzerine tarçın serpiştirebilirsiniz.

Kolay görünüyor değil mi? Ama size küçük bir uyarı bu işin püf noktası sütü kaynatırken ve fırında üstü kızarırken nerdeyse başından hiç ayrılmamak. Çünkü sütün kıvamını ya da kızarıklık oranını kaçırırsanız… kötü haber! Tatlının tadı kaçtı demektir.

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz