banner

Hasan Cafe ve Bar Galata’da Açıldı

Bu dönem Karaköy’deki Salt Galata’ya oldukça sık yolum düşüyor. Binadan her çıkışımda tam karşı çarprazında Hasan isimli siyah tabela dikkatimi çekiyordu. Mekan açıldı mı açılmadı mı diye önünden her geçtiğimde bakıyordum. Nihayet geçtiğimiz haftalarda içeride yemek yiyen pek çok kişi görünce açıldığını anladım ve bir sonraki gelişime yemeklerini denemeye karar verdim.

Mekan, Has Han Galata butik otelinin içinde kafe ve bar olarak hizmet veriyor. Restore edilerek nezih bir kültür merkezi ve sanat galerisi haline getirilen eski merkez binasının tam karşısında bulunan otel binasının lokasyonu şahane. Galata’yı Karaköy’e bağlayan Bankalar Caddesi üzerinde bulunan ve Osmanlı döneminin finans merkezi olan bölgede konumlanan bina, son yıllarda Karaköy’de gitgide artan sanat galerileri, butikler, restoranlar, her geçen gün açılan kafe ve barlarla İstanbul’un sanat ve bohem yaşam merkezinin göbeğinde.

Şef Hüseyin Yıldızhan’ın hazırladığı menüde başlangıç olarak haydari, pastırmalı humus, soslu patlıcan ve muhammara denedim. Pastırmalı humus severler her şeyi bırakın, buraya koşun. İlk defa pastırması humusundan bol bir tabak gördüm. Muhammara ise ikinci beğendiğim soğuk başlangıç oldu.

Ara sıcak olarak ismini mekandan alan ‘Hasan Mantı’ servis edildi. Mantı yemeyeli epey olmuştu. Mantının kıyması pek çok yerin aksine bol tutulmuştu. Önce fırında kızartılan ve soğutulan mantının üzerine organik tavuk suyu dökülerek yoğurt ve tereyağı gezdirilmiş haliyle sunuluyor.

Ana yemekte ise adaçaylı, limon soslu organik sarma tavuk vardı. Dilimlenen tavuğun içine ıspanak doldurulmuş, yemeğin yanında domatesli pilavla servis ediyorlar. Hasan Cafe Bar’ın kullandığı tavuklar organik ve Tarım ve Köy işleri Bakanlığı’ndan onaylı.

Tatlı olarak servis edilen Armut Tatlısı kırmızı şarap sosu ve kaymakla geldi.

Eminim son zamanlarda siz de Asmalımescit’in, Beyoğlu’nun durumundan çok da keyif almıyorsunuz. Kaçın, Karaköy’e, Galata’ya sığının. Hasan Cafe Bar da lezzet duraklarınızdan biri olsun.

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz