banner
Gökçeadalı
Gökçeadalı
Gökçeadalı

Gökçeadalı ‘Madam Despina’

Kurtuluş ve meyhane denince ilk akla gelen mekandır Madam Despina. Gökçeadalı Despina Kanlı’nın 1946’dan beri Kurtuluş ve Feriköy çevresinde geleneksel meyhane kültürünü yaşattığı mekân. Sezen Aksu’nun ‘yine mi güzeliz yine mi çiçek’ dizelerine ilham veren, yıllardır esnafından gazetecisine yazarından sanatçısına ziyaret ettiği, sıcak sohbete eşlik eden kadehlerin tokuşturulduğu yerdir.

İstanbul’un pek çok yerinde meyhane vardır ama buranın farkı, tarihi görünümünü hiç kaybetmemesi ve 2006 yılında vefat eden Madam Despina’nın vasiyeti gereği masalar üzerindeki muşambanın kalkmaması. Dekorasyonla birlikte tedarikçilerin de değişmemesini isteyen Despina’dan sonra da menüde bulunan 25 meze aynen servis ediliyor. Bahçe yazları açılıyor ve asma altında oturuyorsunuz.

Edirne usulü yaprak ciğer, topik, pilaki

Ana yemekleri de denenebilir elbette ama meyhane kültüründe mezeler her zaman baş tacıdır. Bu yüzden mutlaka kuzu ciğerini tadın. Benim gibi ikinci tabağı isteyebilirsiniz çünkü ciğer, kuşbaşı değil Edirne usulü yaprak ciğer şeklinde doğranmış ve soğanla servis ediliyor. Paçanga böreği, kalmışsa topik ve Rum usulü pilakiyi, zamanıysa enginarı da denemeden kalkmayın derim.

Türk Sanat Müziği bir kaç şarkı çalıp sohbetinizi bölmeden, sizi rahatsız etmeden masaları dolaşan bir fasıl heyeti de var. Fasılın olmadığı zamanlarda 70 ve 80’lerin kulağımızda yer etmiş sanat müziği parçaları çalıyor. Tıpkı Yeşilçam filmlerindeki meyhaneler gibi.

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz