banner
Gaziantep’te Fıstık Sorunu
Gaziantep’te Fıstık Sorunu
Gaziantep’te Fıstık Sorunu
Gaziantep’te Fıstık Sorunu

Gaziantep’te Fıstık Sorunu

İkiyüz binden fazla kişinin ekmek yediği, Gazianteplilerin ‘güzide yemiş’ dedikleri fıstık sektöründe bugünlerde sıkıntılı günler yaşanıyor. Perakende satış fiyatı 100 TL’ye yükselen fıstıktaki bu ani yükseliş ve rekolte problemi üretici ve sanayicileri her geçen gün daha da zorluyor. Normalde kuru kabuklu fıstığın kilosu 15 liradan, boz iç baklavalık fıstığın kilosu 50 lira civarında satılırken, bu fiyatlar, stokçuluk sonucu birkaç kat artabiliyor.

‘Fıstık sorunu’ başta Gaziantep Ticaret Odası (GTO) ve Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) olmak üzere çeşitli grup toplantılarında ele alınıyor, çözüm yolları tartışılıyor. Baklava üreticisi Faruk Güllü’nün deyimiyle ‘fıstığın röntgeni çekiliyor’. Bu bağlamda Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’den de destek bekleniyor.

ABD Türkiye’den götürdüğü fidanlarla çağdaş bir sistem kurdu

Geçtiğimiz günlerde Gaziantep Fıstık Sanayicileri Derneği’nin toplantısında konuşan Güllü, 40 yıl önce Antep’ten götürülen fidanlarla bugüne kadar çağdaş bir sistem kuran ABD’den Türkiye’nin neden geri kaldığının araştırılması gerektiğini söyledi ve “Bizde 200 bin kişinin yaptığı işi orada 3-5 aile yapıyor. Aynı sistemi bizim de kurmamız gerekiyor. 5-10 karaborsacının piyasayı yönlendirmesine izin vermeyeceğiz. Bir ürünün fiyatı yüzde 100 artar mı? Gelecek sene sorunları ortadan kaldıracağız, çok kararlıyız” diye konuştu.

Antep fıstığı üretiminde kayıtdışı sorunu

Fıstık sektöründeki üretim, depolama ve doğru pazarlama sorunlarını ele alıp işlevlik kazanmasını sağlayacaklarına dikkati çeken Gaziantep Fıstık Sanayicileri Derneği İlhan Eralp ise, kayıt dışılığın önüne geçecek çalışmalara ağırlık verdiklerini iletti. Eralp, ‘Kayıt dışı nedeniyle sanayiciler, baklavacılar ve çikolatacılar planlama yapamıyor. Ürünün ne kadar olduğunu bilip fiyat tespitinde bulunamıyoruz. Piyasa, geçmiş yılların birikimleriyle subjektif tahminlere dayalı işliyor. Ürün miktarı belli olmayınca fiyat da belirlenemiyor. Doğru fiyatlama olmayınca da tüketim düşüyor. Antep fıstığı sektöründe ciddi bir kayıtdışı sorunu var, bunu çözmek zorundayız.” diye konuştu.

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz