banner
Galata Kiva
Galata Kiva
Galata Kiva
Galata Kiva
Galata Kiva
Galata Kiva
Galata Kiva
Galata Kiva
Galata Kiva
Galata Kiva

Galata Kiva’da enfes Anadolu halk mutfağı

Güzel yemek yediğimde sevdiğim birine sarılmış gibi hissederim. Bu yerlerden biri Galata Kulesi’nin hemen dibindeki Kiva.

Şehirdışından gelen misafirlerime İstanbul’u gezdirdiğimde bir Galata turu yapmak şarttır. Bu sebeple her defasında Kule’ye doğru yürürken restoranın önünden geçip dönüşte Türk mutfağını merak eden misafirlerimi bu benzersiz yemeklerle buluştururum. Menüden farklı yemekler seçerek damağımı şaşırtmayı da ihmal etmem.

Kiva’nın kuruluş hikayesi kendini bulma, kendi değerlerinin farkına varma ve sahip olduğumuz değerlere hak ettiği yeri verme fikrine dayanıyor. Uygarlık tarihini yazmanın yollarından birinin de mutfak olduğunu düşünen Kiva ekibi, bereketli topraklardan gelen, farklı kültürlerin binlerce yıldır birarada yaşadığı coğrafyamızın baharatını, sebzesini, meyvesini, etini, otunu maharetli ellerle birleştirmiş. Bu kültürel zenginlikten ortaya çıkan enfes yemekleri bizlerle buluşturuyor.

Unuttuğumuz ve yeterince değer bahşetmediğimiz Anadolu halk mutfağını öne çıkaran menüsüyle benim baş tacı restoranlarımdan olan Kiva’da müşteri kitlesi o kadar çeşitli ki. Aile olarak da arkadaş grubu veya çift olarak da gidebilir, şehirdışından veya yurtdışından gelen misafirlerinizi hiç tereddüt etmeden bu mekânda ağırlayabilirsiniz. Anadolu’nun dört bir yanından duyacağınız kokuların sizi geçmişe, aile sofralarına götüreceğine eminim.

Şarap kavı pek zengin değil ama mutlaka damağınıza uygun birini bulabilirsiniz. Alkol kullanmıyorum derseniz de demirhindi şerbeti ve kuşburnu şerbetini -özellikle yaz döneminde- şiddetle öneririm.

Her gittiğimde farklı bir lezzet denerim demiştim. Herkesin de damak tadı ve alışkanlığı farklıdır ama önerebileceğim birkaç yemek sizi de mutlu edecektir.

Çorbalar pek bildiğimiz klasiklerden değil. Ekşili labada çorbası ve Yarpuz çorbasını deneyebilir ardından dana tranç, irmik, domates, soğan, mor reyhan karışımıyla yapılan Lahmi kiraz’a geçebilirsiniz. Kuzu butuyla yapılan ve zeytinyağıyla sarımsak lezzetini naif bir şekilde hissettiğiniz Erik tava da başka bir seçenek olabilir.

Alıç zamanıysa alıç dolmasını, hünnap zamanıysa da hünnap dolmasını kaçırmamanızı salık veririm. Pilavda farklı bileşimleri denemeyi seviyorum. Siz de benim gibi düşünüyorsanız kestaneli bulgur pilavı tam size göre. Finali de ceviz tatlısı ve incirli hurma tatlısı ile yapabilirsiniz ki bu tatlıları başka yerde denemek pek mümkün değil.

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz