banner

Fransız Geleneksel ile Moleküler Savaşları

Size içinden yemek ve mutfak geçen filmleri vereceğiz demiştim. Bu hafta vizyona giren Şeflerin Savaşı filminin mutfağındayız. İçinden geçmekle kalmayıp tam da filmin ortasına oturan bir mutfak burası.

Başrollerini ünlü Fransız aktör Jean Reno ile Michael Youn’un paylaştığı film Fransız geleneksel ve moleküler mutfağın birbiriyle tatlı tatlı çekişmesini anlatıyor. Fransa’nın, herkesçe bilinen, deneyimli şefi Alexandre Legarde (Jean Reno) ile idealist, meraklı ve yetenekli bir moleküler mutfak delisi şef adayı Jacky’nin (Michael Youn) hikâyesini.

Başarısını hayallerinden öteye taşıyamayan ve sürekli işten kovulan Jacky, hamile eşi tarafından eleştirilen ve mecburen boyacılık yaparak para kazanmaya çalışan, sempatik bir karakteri canlandırıyor. O sıralarda Legarde’ın hayatı da pek yolunda gitmiyor.

Her iki adamın yolları bir ‘mutfak’ta kesişiyor. Bir araya gelmeleri her ikisinin de hayatını değiştiriyor. Geleneksel Fransız mutfağının sıkı temsilcisi Alexandre ile Jacky’nin hayatının yönünü değiştiren bu birleşmenin kameraya eğlenceli bir dille yansıması, soğuk ve mesafeli Fransız üslubunu epey yumuşatmış görünüyor.

Filmi izlerken ekranda sürekli servis edilen yemek tabakları, mutfaktaki telaştı koşuşturma, çatal bıçak sesleri, tencere ve tavalarla dolu mutfakta pişen yemeklerin cızırtısı, buharı ile karşılaşıyorsunuz. O yüzden karnınız açken izlemeyin ya da film sonrası için mutlaka kendinize yemek yiyecek mekan belirleyin. J benden söylemesi.

Filmin Fragmanı için lütfen buradan izleyebilirsiniz.

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz