banner

Erkekler korkmayın. Siz de güzel bir ‘Pilav’ yapabilirsiniz!

Öncelikle şunu belirtmek gerek ki pilav sadece kadınların güzel yapabildiği bir yemek çeşidi değil.
Hayatında hiç pilav yapmamış, ilk denemesinde pek çok kadından daha başarılı pilav yapan erkekler gördüm. Bu yüzden hadi biraz cesaret!

Hanımlar hadi biz de itiraf edelim. Hepimiz pilavı şahane yapamıyoruz… Bazen pirinç diri kalıyor, bazen yağı az geliyor ya da suyunu ayarlayamıyoruz vs.

Ortak noktamız şu ki hepimiz güzel bir pilava bayılıyoruz. ‘annemizin pilavı’nı kendimizinkinden daha çok beğeniyoruz ve lezzetli bir pilav yapıp kendimizi kahraman gibi hissetmek istiyoruz.

Elbette her yemekte ‘el’ önemlidir ama pilavda kıvamı ve lezzeti tutturabilmek için çoğumuzun kabul ettiği ortak kurallar vardır. Hiç kimse lapa veya dişlerde tıkır tıkır eden bir pilava çatal sallamak istemez değil mi? Gelin güzel ve lezzetli bir pilav yapabilmek için nelere dikkat etmemiz gerektiğini hızlıca gözden geçirelim ve klasik bir pilavı birlikte yapmayı deneyelim… Unutmayın mutfak, sadece kadınların mahrem alanı olmaktan çoktan çıktı…

1- İyi bir pilav için seçtiğiniz pirincin güzel bir cins olması gerekiyor. Güzel pilav yapanların ortak tercihi baldo pirinç. Sakın kırık pirinç vs kullanmayın.

2- Pilav yaparken ölçünüz her zaman 1 su bardağı pirince 1,5 su bardağı su veya et suyu olursa başarılı bir sonuç alma oranınız artar.

3- Pilava lezzetini veren tereyağı ve kullanabilirseniz -bulyon olmayan- saf et suyu, hatta tavuk suyudur. Tavuk suyu kullanacaksanız malzemelerden 1 kaşık tereyağı eksiltmelisiniz.

4- İyi pişmiş bir pilav lapa veya sert taneli olmamalı. Bunun için su ve pirinçteki ölçüye sadık kalmak gerekir.

5- Pilav yapmadan 1-2 saat önce pirinci sıcak ve tuzlu su ile bekletirseniz hem yumuşar, hem de üzerindeki nişastayı attığı için daha lezzetli olur, burnunuza nişasta kokmaz.

6- Pilavın pişme suyuna 1- 2 çay kaşığı limon suyu eklerseniz rengi açık bir beyaz olur.

7- Az miktarda bir zeytinyağı pilavı daha parlak yapar.

8- Pilavı suyunu ve tuzunu ekledikten sonra karıştırın ve pişmeye bırakın. Karıştırırsanız birbirine yapışır ve hoş bir görüntü olmaz.

9- Piştiğinden emin olduktan sonra kapağını kaldırın, üzerine bir kağıt havlu örtün ve 20-25 dakika demlenmeye bırakın.

Malzemeler:

  • 2 su bardağı baldo pirinç
  • 3 su bardağı sıcak su (veya et suyu)
  • 3 yemek kaşığı tereyağı
  • Tuz

Yapılışı:
Pilavı yapmaya başlamadan 1-2 saat önce pirinci sıcak ve tuzlu suda bekletin.

Pilav tenceresine tereyağını koyun ve yakmamaya dikkat ederek köpürmesini bekleyin.

İyice yıkadığınız ve süzdüğünüz berrak hale gelmiş pirinçleri ekleyip iki- üç dakika sürekli karıştırarak kavurun.

Suyu veya et suyunu ilave edin ve tuz ekleyin. Kısık ateşte kapağı kapalı olarak pişirin.

Pirinçler suyunu çektiğinde altını kapatın ve tencerenin üstüne bir kağıt havlu sererek kapağını kapatıp demlenmeye bırakın.

Tabaklara servis etmeden önce kaşığı tencerenin altından ortaya doğru çevirerek nazik bir şekilde çok az karıştırın ya da silkeleyin.

İşte bu kadar. Afiyet olsun.

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz