banner

Dünyanın en güzel “aşk türbesi” Tac Mahal

Hindistan’nın Yamuna Nehri’nin kıyısından zamanın yolcularına seslenen, duyanların kolay kolay unutamadığı bir öykü vardır.

Bir isyanı bastırmak için ordularıyla ülke dışına çıkan Babür İmparatorluğu’nun 5. imparatoru Şahcihan’a (1593- 1666) karısı Mümtaz Banu Begüm (diğer adıyla Mümtaz Mahal) de eşlik eder ancak isyan sırasında 14. çocuğunu dünyaya getirirken vefat eder. (Hindistan’da çocuk doğururken ölen kadınların kutsal olduğuna inanılır.)

Mümtaz Mahal’e 16 yaşındayken aşık olmuş ve evlenmek için 5 yıl beklemiş Şahcihan sevgilinin gidişiyle yıkılır. Mümtaz Mahal, Sultan’ın gözünün feridir. O gidince gözlerinden fer, dizlerinden derman çekilir.

Eşinin ölümünü takip eden sekiz gün boyunca yemeden içmeden kesilir, dokuzuncu gün dairesinin kapısını açıp dışarı çıktığı zaman saçlarının bembeyaz olduğu, iyice çöktüğü görülür. Uzun süre hüzün saraylarında beslenir Şahcihan’ın gözyaşları…

Sevgilinin ani gidişi Sultan’ı o kadar kederlendirir ki, ölmeden önce eşine kendisini sonsuza kadar hatırlatacak bir eser yaptırmasını vasiyet eden Aşk’ı için dünyanın en güzel mimarî eseri olan, ikinci bir örnek göstermekte zorlanacağımız, aşkın mabedinin, Tac Mahal’in yapılması için harekete geçer.

Şahcihan’ın gönlündeki sevginin büyüklüğünü sonsuzluğa kavuşturan cennet saraylarından bir saraydır Tac Mahal. Bu sebeple hiçbir masraftan kaçmaz, imparatorluğun malvarlığının büyük bir bölümünü bu eşi benzeri olmayan eser ve sevgilisinin hatırası uğruna harcar.

Dört nehir, içinden süt, şarap, su ve bal akan dört cennet ırmağını simgeliyor

Şah o zamanki başkente adını veren Agra’daki kalenin neresinden bakılırsa bakılsın görülebilecek bu devasa eser için dünyanın her yerinden mimarlar çağırır, projeler ister. İstanbul’dan gelen mimarların projesine gönlü yatar ve aşk sarayı, Kuran’da tarif edilen cennete uygun olarak İbni Arabi’nin sırlar geometrisinin etkisi altında tasarlanarak 22 yılda tamamlanır. Etrafındaki dört nehir, içinden süt, şarap, su ve bal akan dört cennet ırmağını simgeler.

Zümrüt, yakut, pırlanta işlenmiş duvarlar

Yapımında parlak, ince mavi damarları olan beyaz mermer kullanılır. Yasin suresinin tamamı anıtın dört yanına nakış nakış işlenir.Beyaz mermerden dört minareye sahip yapıda, günde yirmi bin işçi çalışır. Yüz binlerce akik, sedef ve firuze gömülü duvarlarına 42 zümrüt, 142 yakut, 625 pırlanta ve 50 adet çok iri inci, büyük bir özenle, beyaz mermere oyulan çiçek ve demet gibi desenlerin içine yerleştirilir.

Böylelikle saray güneşin geldiği açıya göre değişen pembe sarı, açık leylak, krem gibi renklere bürünür, dolunaylı gecelerde bile aydan daha parlak görünür ve o günden beri yıldızlar yağar üstüne..

Ana girişinde yazılı ayet: “ Gir Cennetime”

Her yıl milyonlarca ziyaretçiyi ağırlayan Tac Mahal, girişindeki “gir cennetime” ayetiyle karşılar konuklarını. Mümtaz Mahal’in beş asırdır uyuduğu dev anıt mezar bugün “sonsuz aşk”ın simgesi, dünyanın en güzel “aşk türbesi”.

Kuşkusuz ‘başlangıç’ta da aşk vardı, biraz anlam ve şekil değiştirse de yaşadığımız yüzyılda da var. Bazen diğer yarım deriz, bazen ruh eşim. Her ne şekilde isimlendiriyor olursak olalım aşk, “en” olanı arar. Bir uçurumun ucu kadar en. Sayısızın içindeki sayıyı, tek olanı arar. Herhangi bir teki değil; niceliğin içindeki niteliği; belirsizlik içindeki belirlenmiş olanı arar. Şayet bulmuşsak onu, ne kadar şanslı olduğumuzu bize her daim hissettirendir aşk…

Cennete gönüllü sürgündür bir bakıma. Dibe indiğinde bile yüzeyde kalan her şeydir. Asırlardır tüm asaletiyle bestecilere, şairlere, yazarlara ilham olandır aşk, dizelerden, bestelerden, satırlardan en özenli, en lütufkar şekilleriyle dökülendir…

Aşk unutmamaktır. Hatırlamak ve hatırlatmaktır sevdiğini yıllar geçse de. Ömrü saatlere sıkışmış kelebek telaşıyla oradan oraya koşuşturarak yaşarken, bu yıl siz de unutmayın, hatırlayın sevginizi, sevgilinizi..Kendinize Şahcihan kadar olmasa da unutulmayacak bir aşk sarayı inşa edin gönlünüzde.

Her yıl 14 Şubat’ta kutlanan Sevgililer Günü bu yıl Cumartesi gününe denk geliyor. Sevgililer ve sevgilerini tazelemek isteyenler için İstanbul’da gidilebilecek alternatif mekanları sizler için derledim. Hepinize aşk dolu, sevgi dolu bir yıl dilerim.

Anadolu Yakası için Mekan Önerileri:

Ouzo Restaurant – Kalamış
Kalamış Koyu’nun ışıltılı marina manzarasına karşı, Ege’nin iki yakasından meze ve balık sunumuyla kendinizi derin suların kıyılarında hissedeceğiniz mekan “Yunan Adalarında Aşk” temasını hazırlamış. Wyndham Grand İstanbul Kalamış Marina Hotel’in terasındaki Ouzo balık restoranında Dimitri Markou eşliğindeki orkestrası ile ünlü Grek müzisyen Yorgo ve konuk sanatçı Leyla Sürücüoğlu’nun yer alacağı özel gecede çiftler, Türk ve Yunan ezgilerini dinleyebilecek. Sevgililer Günü’ne özel performanslar ve özel afrodizyak etkili menü limitsiz yerli/yabancı içki dahil 300 TL.

Sevgililer Günü’nde Wyndham Grand İstanbul Kalamış Marina Hotel’in konforunu yaşamak isteyen çiftlere için fiyatlar konaklama, yemek ve konser programı dahil 180€’dan başlıyor.

Et- Inn – Sahrayıcedit
Sevgililer Günü’nü keyifle geçirmeniz için Özdemir Erdoğan 2. Bahar’dan Pervane’ye Kış Masalı’ndan Tesbih’e pek çok romantik ve eğlenceli parçayı canlı seslendiriyor olacak. Sevgililer Günü ama ben pek romantik değilim, etten de vazgeçemem derseniz en iyi tercih kebapları, steakleri ve önce gözü sonra mideyi dolduran tatlılarıyla Et-inn olur.

Mavi Restaurant – Heybeliada
Heybeliada özellikle balık lokantaları ile ada ziyaretçileri için gerçek bir sofra keyfi sunuyor. Bunlardan biri Mavi Restaurant. Heybeliada deniz otobüsü iskelesinin tam karşısında bulunan mekanın sahibi Nigar Çelik, doğma büyüme Heybeliada’lı. Kardeşleri Faruk ve Fikriye Çelik’le birlikte, hayali olan bu güzel restoranı işletiyorlar.

Mezeler, zeytinyağlılar, ara sıcak olarak sunulan börekler ve balık çeşitleri kısa sürede adalılar ve adaya yolu düşenler tarafından keşfedilmiş. Şimdi artık bir çok kişi İstanbul’dan Heybeliada’ya Mavi’de yemek için geliyor. Orhan Pamuk’un da sevdiği lokantalardan biri olan restoran, en başta her şeyin tazesini kullanmasıyla dikkat çekiyor. Malzemeler marketlerden değil, pazarlardan tek tek elle seçilerek alınıyor.

Mavi’nin enfes tatlarında çeşit çok. Karamelize soğan ve köriyle tatlandırılmış patates salatası, körili midye salma, közlenmiş patlıcan her masanın baş tacı. Sevgililer Günü’nde yapacağınız tatlı bir kaçamak için uygun yer ve mekan.

360 İstanbul – Moda
‘Bir Film Olsaydın Sonsuza Kadar İzlerdim’ temasıyla ziyaretçilerini ağırlayacak olan mekan, Sevgililer Günü için afrodizyak bir menü hazırlamış. Pancar Marine Somon’dan Ördek Konfi – Kestane Ravioli’ye Susamlı Kaya Levreği’nden Çay Fondü ve Naneli Çikolata’ya damakları şenlendirecek pek çok lezzete yer veren restoranda kişi başı 175 TL ve 350 TL olmak üzere iki alternatif menü oluşturulmuş. Sadece doyulmaz manzarası için bile gidilebilir.

Bey Balık – Beylerbeyi
Bey Balık 2010 senesinde, İstanbul Boğazı’nın en güzide mahallelerinden Beylerbeyi’nde faaliyete başladı. Uzun yıllar boyunca Necip Fazıl Kısakürek’in evi olan tarihi ahşap köşk, bugün Bey Balık adı altında tarihi Beylerbeyi İskelesi’nin karşısında değerli misafirlerini ağırlıyor. Büyük bir özenle restore edilmiş binanın tüm katlarında merkezi ısıtma, soğutma, havalandırma sistemi ve engelli müşteriler için katlar arası asansör bulunuyor.

Bey Balık’ın giriş katında bulunan dev çınarların gölgesinden istifade ederek denize daha yakın olabilir ya da birinci ve ikinci katta bulunan salonlardan boğazın muhteşem manzarasını yüksekten izlemenin keyfini çıkarabilirsiniz. Mekan, mutfağında günlük olarak hazırladığı lezzetleri misafirlerinin istekleri doğrultusunda a la carte veya muhtelif fix menü olarak sunabiliyor.

Avrupa Yakası için Mekan Önerileri:

Go Meso – İstinye
Uzak Asya’dan Yakın Asya’ya kadar uzanan toprakların eşsiz lezzetlerini misafirleri ile buluşturan Go Meso, çiftleri yılın en sevgi dolu gününde İpek Yolu’nda bir yolculuğa çıkarıyor.

Go Meso, zengin menüsü ve özel sürprizleri ile 14 Şubat Sevgililer Günü’nde tadı damaklarda kalacak lezzetlerin yanı sıra heyecan dolu anlar yaşatacak sürprizler vaat ediyor.

Mekanda Japonya’nın Yakitori ızgarasından, Çin’in Wok ocağına, Hindistan’ın Tandoori fırınından, Moğol Barbeküsü’ne, Mezopotamya’nın Taş Fırınına kadar uzanan bir lezzet yelpazesi sunuluyor. Go Meso’da Japon Yakitori, Hintli ustaların tandırı, Çinli ustaların elle açtığı noodle, Kilisli ustaların hazırladığı birbirinden güzel peynirli, etli pide ve mangolu lahmacun, Moğol barbeküsü ve daha birçok seçkin lezzetler ile donatılan masalar, çiftlere İpek yolunda romantik bir mola verdiyor.

Bu özel günün heyecanına ortak olması adına fortune cookieler ikram edilecek Yemesi ayrı heyecanlı, içinde saklanan mesajı okumak ayrı heyecanlı fortune cookie’ler içlerinde sevgi ve espri dolu mesajların yanı sıra lezzetli hediyeler de saklıyor.

Izaka – Park Bosphorus Hotel Taksim
The Midd, Mezze Mare, Hitode Sushibar ve Izaka Bar-Lounge olmak üzere dört farklı markayı tek çatı altında toplayan Izaka Restaurants & Bar-Lounge, Ocak ayı itibariyle kapılarını açtı.

Taksim Gümüşsuyu’nda, tarihi dokuyu lüksle buluşturan Park Bosphorus Hotel’in muhteşem Boğaz manzarası sunan terasında hizmet vermeye başlayan Izaka, 14 Şubat Sevgililer gününde house ve lounge müziğin dünyadaki en büyük temsilcisi, Hotel Costes serilerinin yapımcısı efsane isim Stephane Pompougnac’ı ağırlayacak.

The Midd, Doğu ve Batı’nın otantik tatlarını harmanlıyor ve Mağrip bölgesinin zengin yemek seçeneklerinden Ortadoğu’nun otantik lezzetlerine, Anadolu’nun geleneksel kebap çeşitlerinden Osmanlı Saray mutfağından örneklere kadar dünya mutfağından geniş seçenekleri misafirleriyle buluştuyor.

Akdeniz lezzetlerini modern dokunuşlarla sunan Mezze Mare ise yüzyıllar boyunca Akdeniz çevresinde yaşayan medeniyetlerin katkısıyla oluşmuş özgün balık kültürünü, Osmanlı, Rum ve Ermeni mutfağının en seçkin mezeleriyle bir araya getiriyor.

Sushi lezzetini her zaman tek geçenlerin yeni uğrak noktası Hitode Sushibar, zengin tatlardan oluşan özgün sushi çeşitlerini, mükemmelliğe saygı duyan yalın Japon zarafetiyle misafirleriyle buluşturuyor.

Farklı lezzetlerle birlikte yaratıcı içkiler tatmak ve yeni deneyimler yaşamak isteyenlerin buluştuğu yer olan Izaka Restaurants & Bar-Lounge, dünyada yeni ve popüler bir akım olan moleküler gastronominin örneklerinin yer aldığı barda farklı lezzetleriyle şaşırtıyor.

Al Bushra – Hilton İstanbul Bosphorus Harbiye
Hilton İstanbul Bosphorus’un 9. Katında yer alan İstanbul’un en iyi Lübnan restoranı Al Bushra da nefes kesici İstanbul ve Boğaz manzarasına karşı kışkırtıcı lezzetler denemek isteyenler için enfes bir menü hazırlamış. Türk pop müziğinin sevilen ismi Bülent Özdemir ve Hande Dönmez’in seslendireceği en güzel aşk şarkıları eşliğinde sevgililer günü özel menüsü servis ediliyor olacak. Al Bushra’daki bu romantik gece, limitsiz yerli içecekler ve KDV dahil iki kişi 590 TL.

14 Şubat’ı Hilton İstanbul Bosphorus’un eşsiz konforu ile tamamlamayı dileyen çiftler için, 2 kişilik odada konaklama, kahvaltı ve Bosphorus Terrace’da Sevgililer Günü akşam yemeği dahil özel paket sunuluyor. İki kişilik konaklama, Bosphorus Terrace Restaurant’da sevgililer günü yemeği ve kahvaltı dahil 860 TL + KDV

Cipriani – Levent
Kendine özgü klasikleşen lezzetleri ile Cipriani, dünyanın turizm merkezleri arasında yer alan; New York, Hong Kong, Los Angeles, Miami, İbiza, Monte Carlo, Porto Cervo, Abu Dhabi, Venedik, Londra, İstanbul ve Bodrum’daki restoranları ile sıklıkla konuşuluyor.

Levent’te, The Istanbul Edition’da hizmet veren Cipriani’de, 14 Şubat Sevgililer Günü için İtalyan şef Domenico Tonin’in hazırladığı menüde ‘Kerevit Çorbası, İstakoz Sosu Eşliğinde Ev Yapımı Deniz Mahsüllü Ravioli, Ağır Ateşte Pişirilmiş Cipriani Usülü Ördek, Passion Fruit Sorbe ile çiftlere özel Kalp şeklinde Çikolatalı Pasta, Vanilyalı dondurmalı ev yapımı Crepe a la Crème Flambe’ öne çıkıyor.

Eaters – Göktürk
İstanbul’da Göktürk’te kapılarını lezzet meraklıları için açan Eaters, 14 Şubat’ta, İtalya’dan getirilen özel pizza fırınında hazırlanmış leziz pizzalar, şahane burgerler, taptaze makarnalar ve et yemekleri ile müşterilerinin damağında enfes bir tat bırakmayı hedefliyor.

Eaters’a misafir olan çiftler, bu özel akşamı lezzetli yemekler, DJ performansı ile yerli ve yabancı nostaljik parçalar eşliğinde geçirecek.

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz