banner

Defne İhracatı Markayla Sıçrayacak

Türkiye’nin üretim ve ihracatta lider olduğu defne, dünya mutfaklarında da ünlü şeflerin gözdesi. Ancak markalı ürün satışı yapılmadığı için hak ettiği ticari değere kavuşamıyor. Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera Şubat sayısında Türkiye’nin bütün kıyı kesimlerinde yetişebilen defnenin ticari potansiyeline rağmen gerekli sıçramayı yaşayamamasının altındaki nedenlere ışık tuttu.

Defne yaprağı bitkisi sağlıktan kozmetiğe kadar birçok sektörün vazgeçilmez bir parçası. Üstelik bu bitki dünyaca ünlü aşçıların mutfaklarında önemli baharatlar arasında yer alıyor. Ancak Türkiye’nin üretimde ve ihracatta dünya birincisi olduğu defne, Türkiye’den oldukça ucuza ihraç edilirken, yurt dışına gönderilen defne yaprakları markalı ürün olarak fahiş fiyatlara satılıyor.

Tarlasera’nın Defne Tanıtım Grubu’nun kurucusu Prof. Dr. İbrahim Uslu ile yaptığı söyleşide dünya defne ihtiyacının yüzde 95’ini karşılayan Türkiye’nin, kilogramını 3 dolara sattığı defne yapraklarının, yurtdışında 10 tanesinin 3 dolardan satıldığı vurgulanıyor.

Türkiye üretim ve ihracatta lider

Prof. Dr. İbrahim Uslu’nun haberde ilettiğine göre, birçok ülkede farklı amaçlarla kullanılan defnenin dünyadaki en büyük üreticisi ve ihracatçısı Türkiye. Orman köylülerinin ek kazanç kaynağı olmasının da defnenin bir başka avantajı olduğunun altını çizen Uslu, “ABD ve AB ülkelerine her yıl 20 bin ton civarında kurutulmuş defne yaprağı ihraç ediliyor. Bu ihracattan elde edilen kazancın 30 milyon doların üzerinde. Bu rakama defne yağı ve sabunu ihracatı da eklenince, elde edilen gelirin yıllık 200 milyon doları aştığı tahmin ediliyor” diyor.

Sağlığa faydası saymakla bitmiyor

Defne ağacının hem yaprakları hem de meyveleri kullanılıyor. Bu özelliği sayesinde, diğer meyve ağaçlarına göre olumsuz iklim koşullarından daha az etkileniyor. Çok sayıda kullanım alanına sahip olan bitki, yemeklere lezzet vermek amacıyla kullanıldığı gibi, birçok sektörün de en önemli hammaddelerinden. İnsan sağlığına olan sayısız faydası onu hem geleneksel hem de modern tıbbın vazgeçilmez bir parçası haline getirmiş durumda. Sağlığa faydaları bir yana, defneden elde edilen sabun ve yağ gibi ürünler de kozmetik sektörünün önemli bileşenlerinden

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz