banner
Datlı Maya’da kahvaltı
Datlı Maya’da kahvaltı
Datlı Maya’da kahvaltı
Datlı Maya’da kahvaltı
Datlı Maya’da kahvaltı
Datlı Maya’da kahvaltı
Datlı Maya’da kahvaltı
Datlı Maya’da kahvaltı

Datlı Maya’da kahvaltı

Datlı Maya Cihangir’in ünlü mekânı Firuzağa kahvesinin hemen karşısında, sağlıklı yemekler, atıştırmalıklar, kahvaltılar sunan küçük ve şirin bir mekân.

Kendi küçük ama iddası büyük. Hazır konserve, sera ürünü, pastörize ve rafine edilmiş ürünlere mesafeli duran bir çizgisi var Datlı Maya’nın. Doğaya saygılı, küçük ölçekli üreticilerden topladığı, kendi doğal hayatı içerisinde yetişmiş, taze, mevsimsel ürünlerin kullanıldığı yemekler üretiyorlar meselâ.

Fast- slow food felsefesi

Mekânın içindeki Firuzağaʼya 80 sene şahitlik etmiş taş fırında, sağlıklı beslenmek isteyenlere “fast-slow food” felsefesiyle Anadolu mutfağından unutulmaya yüz tutmuş geleneksel yemekleri, pideleri, lahmacunları sunuyorlar. Bir bakıyorsunuz ayçekirdekli kereviz tarator gelmiş masaya, diğer masa roka yapraklarıyla servis edilmiş yer elması ve pancar püresine sarmısaklı, maydanoz saplı, ayı mantarlı ‘vegan pizza’ yiyor.

Unsuz çikolatalı pasta, firik pilavı

Ben tercihimi Bursa kavurmalı, dil peynirli pide ve merak ettiğim için unsuz çikolatalı pastadan yana kullandım. Pastada giresunun fındığı, niksarın cevizi, badem tozu, konyak kullanılmış. Antakya’dan gelen bulgurla yapılan firik pilavı da denk gelirseniz denenesi.

Datlı Maya’nın kahvaltısı

Kahvaltıda ne varmış diye baktığımda özet bir Türkiye haritasıyla karşılaşıyorum. Haftasonu ve haftaiçi farklı içeriklerle sunulan kahvaltıda, Kaz Dağları’ndan gelen soğuk baskı zeytinyağı ve kekik ile marine edilen kurutulmuş domates, Mardin ve Antakya derik zeytini, edremit yüksek rakım yeşil ve Gemlik siyah zeytini, Tarsus tahinli Malatya dut pekmezi, Kaz Dağları balı, İnebolu kuşburnu marmeladı, Datlı Maya ev yapımı reçelleri, Trabzon tereyağı, Antakya zahteri, Bergama tulum, Van otlu peyniri ile Kazdağı yörüklerinin ürettiği dağ keçisi peyniri var. İsterseniz kendi elleriyle toplayıp kuruttukları orman mantarlarıyla Afyon kelle sucuklu yumurta tabağı da hazırlayabiliyorlar.

Haftasonu kahvaltısına tüm bunlara ek olarak odun ateşinde ev müslisi, tam buğday tırnaklı pide, Ali dayı Tophane simiti, mahlepli ev poğaçası, Kastamonu ekşi maya tam buğday ekmeği, muhammara, humus, taze yeşillikler, maydanoz, turp gibi tümü sağlıklı reçetelerden oluşmuş çeşitler bulabiliyormuşsunuz.

Burnuma, çok sevdiğim mahlebin ve taş fırından çıkmış sıcacık ekmeğin kokusu geldi bile…

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Menümüz