banner

Çocuğunuz çölyak hastasıysa bunlara dikkat edin!

Glutenli besinler çölyak hastalarının kabusu. Toplumsal bilinç arttıkça glutensiz besinlere ulaşmak nispeten kolaylaşsa da özellikle çocukların beslenmesinde daha çok dikkat etmek gerekiyor.

Beslenme Uzmanı Banu Topalakçı ‘Çocuklarınız buğday, arpa, çavdar ve yulafın için bulunan gluten proteinine alerjisi bulunan ve ömürleri boyunca glutensiz diyetle yaşamak zorunda ise çok daha dikkatli olmalısınız’ diyor ve uyarıyor, “Glutensiz olarak üretilen ürünlerin içeriğindeki fazla nişasta alımının önüne geçilmeli. Hastalar faydalı tahıllardan oluşan bir glutensiz diyet uygulamalı. Et, sebze ve meyveden asla taviz vermemeliler.”

Çocuklar ve yetişkinlerde değişik semptomları bulunan çölyak hastalığının, her şeyden önce deneyimli bir gastroenterolog tarafından kan testleri ve sonucuna bağlı olarak endoskopiyle ortaya konması gerektiğini belirten Topalakçı, çölyaklı çocukların yediği içtiği her şeyi bilinçle tüketmeleri gerektiğini vurguluyor. Ailelerin, gereken vitamin, mineral alımını iyi öğrenmesi, bunun için de doktor, diyetisyen ve derneklerden yardım almaları gerektiğinin altını çiziyor.

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz