banner

Çin Yeni Yılı ve Yemekleri

Her yıl Şubat ayında dünya genelinde küçük çaplı bir göç yaşanıyor. Çünkü bu ay içerisinde Çin Yeni Yılı kutlamaları sebebiyle bir buçuk milyar Çinli çalışmak için göç ettiği ülkelerden ayrılıp ailelerinin bulunduğu şehirlere giderek lokasyon değiştiriyor.

Kutlamalar aynı zamanda her yıl Tayvan, Singapur, Endonezya, Malezya ve Filipinler gibi ülkelerde de coşkuyla kutlanıyor. Dolayısıyla görünmez bir göç dalgası tüm dünyayı sarıyor diyebiliriz.

Çinliler 2.8 milyar kez seyahat edecek

Çin yeni yılı arifesinde birliğin sembolü olan akşam yemeğini birlikte yemek için yollara çıkan Çinlilerin 2.8 milyar kez seyahat etmesi bekleniyor. Ulaşım aracı olarak genelde tren tercih eden halkın resmi bayram tatili yedi gün ama mutlaka yıllık izinlerle birleştirip uzatıyorlar.

Geleneklerine bağlı olan Çinliler hiçbir şekilde aileden ayrı bir tatil planlamıyor, gelenek gereği herkes bir arada olup yılın en mutlu dönemini hep birlikte danslarla, yemeklerle, gösterilerle kutluyor.

Keçi Yılı 19 Şubat’ta başlıyor

Her yıla 12 hayvandan birinin isminin verildiği Çin takviminde 2015 yılı “Keçi Yılı” ve yeni yıl kutlamaları 19 Şubat’ta başlayacak, 15 gün sürecek.

Kutlamalar öncesinde özellikle Pekin ve Hong Kong’un sokak ve caddeleri ülkenin sembolü olan kırmızı renkli süslemelerle donatılıyor. Şayet herhangi bir ülkenin Çin mahallesine (Chinatown) giderseniz orada da kırmızı rengin hakimiyetini fark edebilirsiniz. Ocak- Şubat ayında gittiyseniz illa ki bir kutlamaya veya gösteriye denk gelirsiniz.

Tabii beni haklı olarak yeni yıl kutlamalarının yemek tarafı ilgilendiriyor. Yılın bu en önemli bayramı için aileler günler öncesinden bayram yemekleri için hazırlık yapıyor. Alınması gereken malzemeler önceden hazırlanıyor ki bayram günü aile üyelerinden hiç kimse çalışıp yorulmasın.

Birlik yemeğinde balık, Çin mantısı ve Çin tatlıları

Bayram arifesinde yenilecek “Nian Ye Fan” yani Birlik yemeğinde sofrayı zenginliğin göstergesi olan balık, Çin mantısı ve Çin tatlıları süslüyor. Dumpling de denilen Çin mantısı (jiaozi) ve birlikteliği temsil eden yuvarlak pirinç unu tatlısı (Çin’in güneyi tang yuan, kuzeyi de yuan xiao diyor) sofranın olmazsa olmazlarından. İçine farklı şekerlemeler konularak yapılan bu tatlı, pirinç unu dolu bir eleğin içinde önce sallanıp, suya bandırılıyor. Beşinci defada ancak kıvamına gelen bu tatlı, sıcak suda pişirilerek servis ediliyor.

Yeni yıl günü Çinliler evlerinde Porridge (làbāzhōu) denilen bir çeşit yulaf lapasını kahvaltı sofrası için yapıyorlar. Porridge genellikle evin hanımı tarafından pişiriliyor ve önce evin en yaşlısına ikram ediliyor. Daha sonra bu yulaf lapasından evdeki herkes birer kase alıyor.

Yakın çevrelerine Çin yeni yıl keki (Niángāo), kurutulmuş meyveler, çerezler, hediyeler göndermek Çinliler arasında çok yaygın.

Çinliler bayram gecesini devlet televizyonunda yayınlanan geleneksel yeni yıl programını izleyip, havai fişek atıp, çatapat patlatarak karşılıyor. Ayrıca yılın son gecesinde hiç uyumamak çok eski bir gelenek.

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz