banner

Çay Demlemeyi Bilmiyoruz

Güzel bir bardak çay için çayın kalitesi kadar nasıl demlendiği de çok önemli. Dünyanın en çok çay içen ülkesiyiz ama maalesef çoğumuz çay demlemeyi çok iyi bilmiyoruz. Çoğu restoranda, kafede çay istediğinizde gelen çay iyi demlenmemiştir, hatta maalesef çay mekanlarında bile iyi demlenmiş çay bulamayabilirsiniz. Yavaş yavaş siyah çay dışında farklı çaylar da menülere giriyor ama doğru demlenmeyince bu çaylardan aldığınız keyif de pek iyi olmuyor.

Peki çay en doğru şekilde nasıl demlenir?
Bu sorunun cevabı aslında hangi çayı demleyeceğinize göre farklılıklar gösterir.

Çay demlemeden önce ilk yapmanız ve asla unutmamanız gereken şey; çayı demleme sıcaklığı ile aynı sıcaklıktaki sudan geçirmek ve böylece tozunu almasını sağlamaktır.

Sonra çay miktarına göre su miktarını ayarlamanız gerekir. Çoğu çay için bir tatlı kaşığı dolusu çay, 1 su bardağı suda demlenir. Kullandığınız su çok önemlidir. Çay yaparken mutlaka berrak bir içme suyu kullanın. Çay demliğe koyup, suyunuzu ısıtın. Sonrasında çayı bir kez sudan geçirip üzerine suyu koyun ve demleme süresini tutmaya başlayın.

Çayın çeşidine göre demleme sıcaklıkları ve bekleme süresi farklılık gösterir. Siyah çaylar 90- 100 derecelerde yani kaynar sularda, oolong 75- 80 derecelerde, beyaz çay 80- 85 derecelerde, yeşil çay ise 70-85 derecelerde demlenir.

Çayın demlenme süresi de çay çeşidine göre değişir, sadece bitki çayları suda sürekli bırakılabilir, diğer çay yaprakları demlenme süresinden sonra sudan çıkartılmalıdır yoksa ikinci üçüncü bardaklarda çok acı bir tat oluşur, güzel olmaz. Siyah çay genelde 3-5 dakikada, yeşil çaylar ise en fazla 1-2 dakikada demlenir.

Çayçek

Bu yazı www.caycek.com işbirliğiyle hazırlanmıştır.

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz