banner

Çamlar Altında Bir Steakhouse: Et Mekan

Göztepe’den Çamlıca yönüne giderken çamlar arasına konuşlanmış yeni bir mekanla karşılaştım. Et Mekan Steakhouse’un işletmecileri Fatih ve Mahmut Alagöz kardeşler Anadolu Yakası’nda yüksek binalar arasına sıkışıp kalmışlar için nefes alacak, lezzetli et kokularının geldiği güzel bir alan açmışlar.

Bahçesindeki havuzun dinlendirici sesi caddeden gelen trafiğin sesini bastırıyor, huzurla yemeğinizi yiyorsunuz. Mekanın ahşap ağırlıklı iç dekorasyonu kendinizi İstanbul dışında bir yerde bağ evindeymişsiniz gibi hissettiriyor. Mekanın içindeki ağaçlara zarar verilmeden inşa edilmiş olması bir artı.

Çamlıca eteklerinde, çamların altında kurulmuş steakhouse’taki etlerin lezzetiyle ilgili olarak Alagöz Kardeşler oldukça iddialı. Etler ailenin Bolu’daki çiftliklerinden geliyor, çiftlikte 200 küçük baş, 300 büyükbaş hayvan var. Etler her türlü kalite standardına uygun kesilerek ve hazırlanarak servis ediliyor.

Izgaranın ve fırının başında Şef Cem Tunalı var. Tunalı, Turizm Otelcilik mezunu. Steak işini İsviçre’de steakhouse işleten babasından öğrenmiş ilk. Sonra Özgür Şef’in yanında çalışmaya başlamış. Ardından Amerika, Malezya ve kısa bir süre Arjantin’de bulunmuş ve buralarda eğitimlere katılmış.

Yemeğe kalın kesilmiş füme et tabağı ile başladık. Taş fırında ve güveçte pişmiş, üzeri kaşar peynirli patlıcan ve ızgarada istiridye mantarı ile devam ettik.

Dana Lokum, Frank, Izgara Sucuk

Yumuşacık pişen ve ızgarada pişmiş kabakla servis edilen Dana Lokum olması gerektiği gibi orta pişmişti.(18 TL) Kontrfileden hazırlanan Frank ve Izgara Sucuk da mekanın denenmesi gereken lezzetlerinden.

Dana Kaburga ve Kuzu Kol Tandır taş fırında 7-8 saat pişiyor

En çok beğendiğim ve önce emeğine sonra lezzetine saygı duyarak tükettiğim tabak Şef Cem Tunalı’nın üç gün öncesinden hazırlığını yaptığı Dana Kaburga Tandır oldu. İlk gün tuzlanan sonraki gün tuzundan arındırılan ve servis edileceği gün 7-8 saat taş fırında ağır ağır, dinlenerek pişen etin her ilmeği tane tane ayrılabilecek yumuşaklık ve dokudaydı. Aynı yöntemle yapılan Kuzu Kol Tandır da beğendiğim bir başka lezzetti. Bence şef bu işi iyi biliyor…

Genelde tandır ve kaburgayı fırında, bunların dışındaki etleri ızgarada pişirmenin önemini vurgulayan Cem Tunalı, marinasyona karşı. Etin kendisinin güzelliğine ve iyi dinlendirilmesine dikkat etmek gerekir diyor.

Finali katmerle yaptığımız mekanda isterseniz trileçe, künefe gibi tatlılar da mevcut.

Et Mekan’ın Cafe bölümünde hamburger, pizza, makarna, soğuk sandviç çeşitlerini tatmak da mümkün. Kahvaltı da veriyorlar. Etle alkol tüketmeyi sevenler için kötü haber, ne yazık ki alkol yok.

Lig TV ve Dsmart da izlenebilen mekandan ayrılırken o kadar şaşırtıcı bir hesap ödüyorsunuz ki diğer steakhouseların neden bu kadar fahiş hesaplar çıkardığını anlamakta güçlük çekiyoruz..

Bolu etlerini denemek ve çam ağaçları altında keyif yapmak istiyorsanız Göztepe Soyak Sitesi’ni geçince Libadiye Opet’in karşısında açılan mekanı değerlendirmenizi öneririm.

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz