banner

Brasserie Cognac’ta Fransız Usulü Kahvaltı

Barış Manço’nun ‘Nasıl anlatsam bilemiyorum, içim içime sığmıyooorr’ şarkısı dilimde koşa koşa ulaşıyorum gideceğim yere. Çünkü günün ve hatta haftasonunun en sevdiğim öğünü ‘kahvaltı’ için yeni açılan, çiçeği burnunda bir mekan keşfettim. Etiler Akmerkez’in girişinde hizmet veren Brasserie Cognac’tan söz ediyorum.

Gün içerisinde konuklarına Fransız mutfağının lezzetlerini en orijinal haliyle sunan mekanın kahvaltısını merak ediyordum. Biliyorsunuz bir Fransız’ın kahvaltısı en fazla, olsa olsa bir kruvasan, reçel, tereyağı ve yanında kahvedir. Tamam Türk kahvaltısını gittiğim her yerde aramıyorum ama mutfağını ve kahvaltısını kallavi lezzetleri olan sucuklu yumurtalarla, çeşit çeşit peynirlerle, böreklerle şenlendiren bir kültürü sadece kruvasanla tatmin etmek oldukça güç, kabul edelim J Dolayısıyla ne bulacağımı merak ettiğim Cognac’tan yüzüm gülümseyerek çıktım, baştan belirteyim.

Mekanda brunch 10.00- 15.00 arasında veriliyor. Açılışı çok zarif bir sunumla tercihinize göre bloody mary, mimoza veya bellini ile dilerseniz çay- kahve ile yapabiliyorsunuz.

Kruvasanların mayası Fransa’dan

Masanıza zeytin tabağı, bal- kaymak ikilisi, tereyağı, domates salatalık tabağı ve reçel çeşitleri geliyor. Açık büfeden istediğiniz kahvaltılıkları seçip yanı sıra farklı lezzetleri deneyebiliyorsunuz. Açık büfede et füme, gravyer peyniri, keçi peyniri, füme peynir ve jambon çeşitleri, cheesecake, mayası Fransa’dan gelen ve burada aslına uygun şekilde yapılan kruvasanlar, üzümlü çörek gibi lezzetler yer alıyor. Kahvaltı Fransız ama simit ve poğaçayı da unutmamışlar

Eggs Benedict ve Brioche üzerine poşe yumurta favorim

Ayrıca söyleyebileceğiniz menemen, omlet, sote ıspanakla ve hollandez sosla servis edilen eggs benedict, brioche üzerine poşe yumurta da menüde denenmesi gerekenlerden.

Buraya kadar gelip de French Toast yememek olmaz. Dağ meyveleri ve akçaağaç şurubuyla servis edilen portakal- tarçın brioche French Toast’a bayıldım. Hatta şekeri o kadar dengeliydi ki şurup dökme gereği bile duymadım.

Arkadaşım ise limonlu ricottalı Pancake söyledi. Taze frambuaz ve limon şekerlemesiyle gelen pancake’in de tadına baktım. Önce görüntüsüyle sonra lezzetiyle beni tavlayan bir tabak oldu. Bir de kendi hazırladıkları Garanola Parfait’i denedik. Yoğurt, dağ meyvesi ve granola ile servis edilen kup son derece hafif ve lezizdi.

Mekanın çay çeşitleri de zengin. Darjeelingten yaseminli yeşil çin çayına pek çok çeşit koymuşlar menüye. Fransız esintili bir brunch denemek istiyorsanız Paris’e kadar gitmenize gerek yok, Akmerkez’deki Brasserie Cognac sizi Paristeymişcesine ağırlayacak.

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz