banner

Boşnak Böreği, Ribitza, Zelanik ve Potoplika

Boşnak mutfağıyla tanışmam 90’ların ortası, tam da Bosna Savaşı’nın kızıştığı yıllardaydı. İlk Boşnak Tatlısı tecrübem bu döneme denk geliyor. (10-11 yaşında).

O günden beri denemek için bile olsa yaptığım her tarifin porsiyonunu fazla tutuyorum çünkü boşnak tatlısının lezzeti şahane olmuş ama çabucak bitmişti.

Yıllar sonra bir gün, uzun süre üzerine pek düşmediğim, hakkında çok da bilgi sahibi olmadığım Boşnak mutfağından devasa, büyüleyici kokan iki koca kutu ‘Boşnak Böreği’ geliverdi önüme. İzmir’den çalıştığım gazeteye, çalışanları ziyaret eden dönemin Konak Belediye Başkanı sevgili Hakan Tartan, eli boş gelmemiş, sıcaklığını koruyan Ayşa Boşnak Börekçisi’nin böreklerinden tatmak bana da kısmet olmuştu.

O güne kadar kol böreği ve talaş böreği hastası olan ben, artık bu böreklerin yanına bir de boşnak böreğini eklemiştim. 3-4 yıl önce evimin yakınında edinemeyeceğim bu böreği yemek için İzmir’e gitmek gerekiyordu. Boşnak bir tanıdığım, komşum da yoktu ne yazık ki.. (Şimdi çok yakınıma Boşnak Börekçisi açıldı, mutluyum, mes’udum 🙂 )

Cnntürk’ün Lezzet Durakları programında sevgili Mehmet Yaşin, Ayşa Boşnak Börekçisi’ne gidip boşnak böreğinin nasıl yapıldığını görüntüleyince çekinmedim, hem her bahanede öğrenciliğimin geçtiği bu harika şehri yeniden görme fırsatını yakalamak hem de boşnak böreğini tatmak için İzmir yollarına düştüm. Boşnak Böreği, Ribitza, Zelanik ve Potoplika ile İzmir’de Boşnak yemeklerini keşfe çıktım.

Alsancak Kültür mahallesinde küçük bir mekanda hizmet veren lokantayı bulmam zor olmadı. Zaten kime sorsam biliyor çünkü börekler pek çok siyasiye, ünlü isme, yemek yazarına damak tadını salmış bile öncesinde, haliyle ‘boşnak böreği’ şehirde güzel bir üne kavuşmuş.

Lokantanın işletmecisi Ayşe Karadan. Ailesi 55 yıl önce Bosna’dan Türkiye’ye göç etmiş. Ayşe’nin boşnakçası ‘Ayşa’yı kullanmış işletmesine isim verirken. Son 7 yıldır mekanı kardeşleri ve gelinlerinin elbirliğiyle yürüten Ayşe Hanım boşnak böreğinin sırrını, fabrikasyon değil, iki kişinin elde, çekerek, baklava hamurundan da ince bir hamur ile yapılması ve mutlaka zeytinyağı kullanılması olarak açıklıyor.

Kemeraltı’ndaki ikinci şubesi de oldukça işlek. Ayşe Hanım Tarihi Abacıoğlu Hanı’nda 3. şubeyi açmanın haklı gururunu yaşıyor şu günlerde.

Küçük, aile işletmesi olduğu için de bir o kadar sıcak bu lokantada sadece börek çıkmıyor. Böreğin ıspanaklısından patateslisine, patlıcanlısından balkabaklısına her çeşidi var, bunun yanında her gün başka bir yemek listesi de yıllardır titizlikle yapılıyor.

Zeytinyağlılar, ev yemekleri, ege mutfağı, ev baklavası, kabak tatlısı, aşure, ayva tatlısı gibi lezzetleri her dönem tatmak mümkün.

Boşnak mantısı diye tarif edebileceğim ‘ribitsa’, mısırlı- ıspanaklı bir çeşit tart olan ‘zelanik’, kuşbaşı et, soğan ve et suyuyla ıslatılan, boşnak mutfağının zirve lezzeti, tirite benzeyen ‘potoplika’, pilavla servis edilen’büryan’, ‘terbiyeli şevketibostan’ bu lokantada deneyebileceğiniz boşnak eli değmiş geleneksel yemeklerden birkaçı.

Tadımlık olarak çoğundan denedim, etnik mutfaklara bayıldığım için her birini ayrı ayrı beğendim.

Ne dersiniz? Sırf boşnak böreği için bile olsa atlayıp gitmeye değmez mi?

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz