banner

Bir Konya Sofrası

Bu akşam evimizde tatlı bir heyecan var çünkü bir grup arkadaş ana temamızın Konya, Mevlana, Şems ve Konya Yemekleri olduğu bir akşam yaşıyoruz.

Her yıl Aralık’ın ilk haftasından itibaren anılmaya başlayan ve vefatının yıldönümü olan 17 Aralık’ta dolup taşan Konya ile beraber, dünyanın dört bir yanında da anılan Mevlana Celaleddin Rumi ve yol arkadaşı Şems’e ithafen sofra hazırlıyoruz.

Bamya Çorbası, Zülbiye, Konya Düğün Pilavı ve Sac Arası

Rehberimiz ise İş Bankası Kültür Yayınları’ndan Saime Yardımcı imzasıyla çıkmış olan ‘Konya Mutfağı’ kitabı. Daha önce Konya’ya giden ve şehrin lezzetlerini deneyenlerin oylamaları sonucunda sırasıyla Bamya Çorbası, Zülbiye, Konya Düğün Pilavı ve Sac Arası yapmaya karar verdik.

Bamya Çorbası Konya’ya özgü minik çiçek bamya ile yapılıyor. Aktarlarda yukarıdan sarkıtılmış şekilde veya Mısır Çarşısı’nda kolaylıkla bulabilirsiniz. Zülbiye içinse kuşbaşı koyun eti gerekiyor. Kasaptan kaburga ve ön kol karışımı parça et almanız ideali diyor Saime Yardımcı. Arpacık soğan, salça ve etin bir araya gelmesi her zaman beni heyecanlandırıyor çünkü arpacık soğan girdiği her yemeğe güzel bir lezzet katıyor. Konya Düğün Pilavı içinse sade pilavdan farklı olarak nohut ve kuşüzümü kullanılıyor. Elbette Konya usulü hazırlanıyor. Sac Arasını yaparken önce gözüm korkmuştu ama baklava yufkası gibi ya da ona yakın açabiliyorsanız sizi yanıltmayacak bir lezzet çıkıyor ortaya. Sac Arası’nın alameti farikası arasına konan taze kaymak.

Tandır Çorbası’ndan Domalan’a, Güneyik Salatası’ndan Kenevir Helvası’na onlarca tarif

Yazarın kitabını incelerken kendimi Konya Meram Bağları’nda geziyormuş gibi hissettim. Dili sade ve açık. Yemeklerde çoğunlukla et ve tahıl kullanıldığını belirten Yardımcı, ince bulgur, süzme yoğurt, tarhun, reyhan gibi malzemelerin de baş tacı olduğunun altını çiziyor. Konya yemek kültürü, sofra düzeni, alışveriş ritüelleri, mutfak hikayeleri, komşuluk ilişkileri ve kuşaklardır süre gelen lezzetlerin anlatımına yer veren kitapta, Tandır Çorbası’ndan Domalan’a, Güneyik Salatası’ndan Kenevir Helvası’na onlarca tarif yer alıyor.

Yemeklerini ailesine ve sevdiklerine bakır kaplarda sunan Saime Yardımcı’nın kitabını incelerken, kendi deyimiyle yemek yapmanın insanda yarattığı hazzı, sevgiyi ve anıları bulacaksınız.

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz