banner

Bir aradalığın sembolü Anuşabur (Ermeni usulü Aşure)

Serda Semerci öykülü mutfak denemeleriyle sizlerle buluşuyor. Yeni yıla girmek üzere olduğumuz şu günlerde Ermeniler tarafından geleneksel olarak yapılan ‘anuşabur’ yani Ermeni usulü aşurenin tarifini ve hikayesini paylaşan Semerci ile keyifli okumalar.

Anuşabur, Ermenicedeki iki kelimenin bir araya gelmesiyle oluşmuş bir yemek ismidir: anuş+abur yani tatlı çorba.

Siz bakmayın çorba dendiğine, aslında bildiğimiz aşure kıvamında yalnızca içine baklagillerin eklenmediği, onun yerine yalnızca aşurelik buğday, kuru kayısı, kuru üzüm ve gülsuyuyla yapılan bir tatlı.

Anadolu kültüründe bereketin timsali bu lezzetlerin bir aradalığını simgeleyen müthiş tatlıyı Ermeniler de kendilerine göre kaynatırlar. Yılbaşı gecelerinin olmazsa olmazıdır, başka bir mutluluk, sıcaklık ve olmuşluk hissi verir zengin yılbaşı kutlaması sofralarına…

Anuşabur da aşure de birlikteliğin kusursuzluğudur adeta. En az kırk malzemeyle yapılması makbul olan bu tatlı, Anadolu’dan geçmiş bütün kültürlerin, âdetlerin, geleneklerin, dillerin ve hamaratlığın harmanıdır. İçine konulan çeşit çeşit malzemeden hiçbiri diğerine baskın gelmez, sanki hepsi ortak bir amaca hizmet etmeye söz vermiş gibi birbirine sıkı sıkı tutunur ve “bir” olurlar.

Anuşabur

Malzemeler:

  • ½ kg. aşurelik buğday (yarma buğday olarak satılır)
  • 150 gr. sultani üzüm
  • 150 gr. kuru kayısı
  • Yarım şişe gülsuyu
  • 4 su bardağı şeker
  • İsteğe göre bir ya da iki portakal kabuğu rendesi

Yapılışı:
Buğdayımızı bir gece önceden düdüklüye ya da tencereye alıp 5-10 dakika kaynatıyoruz. Daha sonra ertesi güne dek aynı suyun içinde bekletiyoruz.

Buğdayı tenceresinden ayırmadan ocağa alıp, altını ortada ateşte açıyoruz. İşin esas kısmı burası. Buğday yavaş yavaş kendi özünü suya bırakacak. Yarmalarımız dakikalar geçtikçe açılacak ve suyun rengini koyulaştıracak. Dikkatli olun, kaynadıkça su azalacak, siz bir kenarda sıcak suyunuzu hazır tutun ki, su azaldıkça azar azar ekleyebilesiniz.

Bu süreç yaklaşık olarak 45-50 dakika sürecektir. Onu beklerken boş durmuyoruz. Bir taraftan önce üzümleri bir ufak tencereye alıp yumuşayana kadar suda pişiriyoruz. Daha sonra da buna kayısıları katıyor ve onların da yumuşamasını bekliyoruz.

Buğdayınız artık iyice helmelendiğinde sırasıyla önce kuru kayısı ve üzümleri, dört bardak şekeri, bir şişe gülsuyunun yaklaşık yarısını ve portakal kabuğu rendesini ekleyip, iki tıklattıktan sonra altını kapatıyoruz ve soğumaya bırakıyoruz.

Ilımaya yakın aşureleri kâselere alıp, servis ederken üzerine isteğe göre fındık, ceviz, nar taneleri (unutmayın nar da bereket sembolüdür!) ve mutlaka tarçın serpip, süslüyor ve tadına tat katıyoruz.

Bereketli bir yılbaşı ve koca bir yıl olması dileğiyle, anuşabur için kaşıklar kalksın bakalım! 🙂

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz