banner

Bimutfakikişef ile Kaz Tadımı

Ben kaz eti yemeye gitmek için Kars’a seyahat planlarken İstanbul’da kaz eti masama geldi.

Ekranların en sempatik, en tatlı şeflerinden sevgili Özlem Mekik ve Ayvaz Akbacak’ın Bimutfakikişef davetiyle katıldığım ve Ataşehir’deki Kalbur Et Kebap’ta düzenlenen ‘Kaz Tadımı’ çok keyifli geçti.

Kalbur Et Kebap’ın özel olarak Kars’tan getirttiği, kar yağdığında önce besiye çekilen ardından -25 derece soğukta, kalın tuz bloklarıyla tuzda bekletilerek her mevsim yemeye hazır hale getirilen kaz etlerini tattık. Kaz eti, altında kazın suyuyla pişirilmiş yarma buğdayla yapılan pilavla servis edildi.

Kars usulü içli köfte, güveçte kaşık mantısı

Mekanda sadece kaz eti denemedik, çiğ köfte, içi bol cevizle harmanlanmış muhammara, zahter salatası, zeytinyağlı enginar, patlıcan salatası ile ara sıcak olarak servis edilen fındık lahmacun ve Kars usulü içli köfte geldi. Köfteye bayıldım ama dışı her zaman yemeye alışkın olduğumuz içli köfteler gibi değil de daha kalın hazırlanmıştı. Özellikle ince sevenlerdenseniz belirtmemde fayda var.

Güveçte kaşık mantısı ve erkek kuzu satır etiyle hazırlanmış Adana Kebap da deneyenlerden tam not aldı.

Bu dönem Antep usulü fıstıklı katmer ve künefe pek çok mekanda yaygın olarak sunulmaya başlandı. Kalbur Et de bu trende uyanlardan. Katmer özel kesme dondurmayla geliyor. Kireçte pişmiş tahinli cevizli kabak tatlısı da denenesi tatlılardan.

Yaklaşık 17 aydır Ataşehir Şerifali’de müşterilerine hizmet veren mekanı yaratan isim 20 yıllık restoran işletmeciliği deneyimini bu restorana aktaran Metin Akdemir. Benim için hijyen lezzetten de önce geliyor. Kalbur Et’in içinde, dışında, sigara içilen alanda, lavaboda, çocuk oyun alanında hijyen 10 numara. Zaten Turizm Bakanlığı onaylı 1. Sınıf Lokanta sertifikası da varmış. Tabağım kirlendikçe yenisiyle değiştirildi ve yediklerimin sosu, lezzeti birbirine karışmadı. Servis misafirlere hissettirilmeden sorunsuzca işledi.

Mekanda bulunan çocuk oyun alanı diğer bölümleri etkilemiyor, bu da bir artı. Mekanın 150 kişilik kapalı, 250 kişilik açık alan kapasitesi var ve özellikle gözümüzü attığımız her yerde maç izleyebileceğimiz ekranların olması mükemmel.

Ataşehir her geçen gün açılan, nitelikli mekanlarla renkleniyor ve damağımıza şenlik yaşatıyor. Lokasyonu, lezzetleri, hizmet kalitesi ve işletmecisi Metin Akdemir’in hiç eksilmeyen güleryüzüyle keyifli bir zaman geçirmek isterseniz Kalbur Et ziyaret edilesi lezzet duraklarından.

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz