banner

Bebek Palivor Çiftliği’nde Gurme Kahvaltı

Her geçen gün nitelikli kahvaltı bulmakta zorlanıyoruz. Mekanlar kolayına kaçıp uygun fiyatlı, zaten her markette bulabileceğimiz kahvaltılıklarla, özentisiz kahvaltı masaları sunuyor misafirlerine.

Ben de Kahvaltıperest bölümümüzde standart olanı değil, nitelikli, içime sinen, sağlıklı ve farklı lezzetler sunan kahvaltı mekanlarını sizlerle paylaşıyorum. Hak etmeyeni yazmıyorum bile çünkü gidip de beğenmeyeceğiniz kahvaltıdan sonra arkamdan laf etmenizi istemiyorum 🙂

Size her şeyiyle yüzde yüz önerebileceğim, düşünmeden soluğu orada alın diyebileceğim bir mekandayım. Bebek’teki Lucca’nın sokağında, 50 metre yürüyünce ulaşılabilecek Palivor Çiftliği Mağazası’nda. ‘Taze, Lezzetli, Doğal’ şiarıyla yola çıkan ve sunduğu 82 çeşit ürün ile sağlıklı beslenmeye önem verenlerin uğrak noktası haline gelmiş bir girişim Palivor.

Palivor’u daha önce sosyal medyadan ve arkadaşlarımdan övgüyle söz edilirken duymuştum. Oral Mimarlık ve İnşaat’ın ortakları Emre ve Kerem Oral’ın 4 milyon dolar yatırımla Kırklareli Demirköy ilçesinde hayata geçirdiği bir proje bu çiftlik. Çiftlikte üretilen veya Trakya’daki yöre halkına yaptırılan, Palivor etiketiyle de İstanbul’da yaşayanlara sunulan şarküteri, süt ürünleri ve çeşitli kahvaltılıkları bulabileceğiniz sıcacık bir mekan burası.

Sucuktan taze keçi kaşarına füme etlerden çiçek veya çam salgı balına onlarca çeşit

Aralık 2014’ten beri Bebek’teki mağazasında perakende satış yapan ve gurme lezzetleri, kahvaltılıkları müşterileriyle buluşturan Palivor, Trakya’da, 1700-1800’lü yıllarda Istranca ormanlarının içerisinde kurulmuş çiftliklerden biri. 2011 yılında tarım ve hayvancılık ile ilgili faaliyetlerine başlayan çiftlik, ekonomik hayata ve sürdürülebilir kırsal kalkınmaya katkı sağlamak için ortaya çıkmış. Sucuktan taze keçi kaşarına, füme etlerden çiçek veya çam salgı balına onlarca lezzeti bulabileceğiniz ağız sulandıran bir yerden söz ediyorum.

İç dekorasyonunda bağ evi ve çiftlik havası

Palivor Çiftliği’nin maksimum 16 kişi kapasiteli Bebek mağazasına kahvaltı için gittim. Şef Haldun Tüzel ve ekibinin hazırladığı nefis kahvaltılıkları denedim. Ahşap ağırlıklı dekore edilen mekanın mimarı aynı zamanda işletmecisi olan Mimar Kerem Oral. Bağ evi ve çiftlik havası iç dekorasyonuna da yansımış, ahşabın sıcaklığı her noktada hissediliyor. Sunum da ahşap tahtaların üzerinde yapılıyor.

Şef Haldun Tüzel’den nefis peynir ve et tabağı

Sevgili Haldun Tüzel girişi beş çeşit peynirin bulunduğu peynir tabağıyla yaptı. Taze keçi kaşarından inek beyaz peynirine, Trakya’ya özel biberli kaşar ve lokumlu kaşar peynirinden keçi koyun karışımıyla yapılan eski kaşara nefis peynirler tattım. Biberli kaşar peynirinin içinde biber yok, ama sütün fermantasyonu sırasında oluşan enzimlerden kaynaklı, yediğinizde genzi yakan bir tadı var. Lokumlu olan biraz daha lastik gibi, uzuyor. Palivor’da sadece parmesan ithal, diğer peynirler yerli üretim. Hangisinden isterseniz sipariş edebiliyorsunuz. Biberli kaşar peynirinden şahane tost olur bence 🙂

Biliyorsunuz Trakya’nın etleri tescillidir. Tadına doyulmaz etler Trakya’daki hayvanlardan elde edilir. İklimsel şartlar uygun, hayvanların beslendiği alan da hep taze otların olduğu ormanlık alanlar olduğu için bu durum etin lezzetine yansır. Istranca ormanlarının dibinde otlanan hayvanlardan elde edilen Palivor Çiftliği’nin ürünleri arasında dana füme dil, kontrafile, antrikot et ile dana cotto, karabiberli füme et, bresaola baton veya dilimli olarak satılıyor. Barbekü mevsimi yaklaşırken kendi üretimleri sucukları da bulabileceğinizi belirtmeliyim. Dana cotto, hindi but, dilimlenmiş kuru et ve sucuğundan denedim. Dana cotto trançtan, hayvanın budunun arka kısmından yapılıyor, haşlanıyor, işleniyor. Sucukta ise hiç baharat yok, etin lezzetini damağınızda hissediyorsunuz.

Dana sosis ve tavuk sosis kendi üretimleri

Palivor’un başka yerde olmayan, kendi üretimi dana ve tavuk sosisleri var ki, çocukluğumdan beri bu kadar iyi bir sosise denk gelmemiştim. İtiraf edeyim artık hangi markanın olursa olsun sosis yemiyorum ama tavuk ve et olarak iki alternatifle gelen Palivor sosislerine bayıldım. Kalın sosiste çok hafif baharat var, o yüzden rengi açık. Dışı kalın ve gerçek bağırsak zarı. Sosislerin yüzde 90’ı gerçek bağırsaklara dolduruluyormuş. Türkiye’de beyaz renkli etin genellikle domuz sanıldığını söyleyen Tüzel, dana etinin sosiste beyaz renkte olması gerektiğini ama piyasadaki sosislerin yapımında Hindistan’dan gelen bir boya, patates nişastası ve bol baharat kullanıldığı için koyu renk haline geldiğini ifade ediyor.

Yediğim ince olan diğer sosis tavuk etinden yapılmış. Bunu diğerinden bir tık daha lezzetli buldum. Palivor’un 4 çeşit daha sosisi var, çeşidi daha da arttırmayı planlıyorlar. Tüzel, çocukluğunda sokakta, herhangi bir yerde çok lezzetli sosisler satıldığını ama artık o lezzete hiçbir yerde ulaşılamadığını belirterek amaçlarının Türkiye’deki iyi sosisi yeniden canlandırmaya çalışmak olduğunu eklemeden geçmiyor.

Doğal yumurtadan egg white fluffy

Enteresan bulduğum, yurt dışında yapılan ama şimdiye kadar hiç denemediğim bir lezzet de ‘mereng yumurta’ yani ‘egg white fluffy’. Yumurta akının sarısı ayrılıp akı çırpılarak mereng yapılıyor, kaşıkla fırına konuyor, ortası biraz çukurlaştırılarak 2 dakika fırınlanıyor. Ardından çukura yumurtanın sarısı eklenip 1 dakika daha fırınlanıyor. Mutlaka deneyimlemenizi isterim. Yumurtaların organik değil, doğal, gezen tavuklardan elde edildiğini belirtmeme gerek var mı?

Kahvaltıda Bozcaada’ya özgü ‘domates reçeli’ var bir de. Bu reçelde kullanılan domatesler Demirköy’deki çiftliğin bahçesinden ama reçel orjinali gibi olsun istedikleri için domatesleri Bozcaada’da yaşayan Neriman Hanım’a gönderip domates reçeli olarak teslim alıyorlar.

Mekanın çayları da farklı. Çaykur’un hemşin organik çayının alt suyuna karanfil ve tarçın çubuğu eklenerek yapılıyor.

Palivor Bağları’ndan Şarap

Palivor Çiftliği yakın zamanda keçi sütünden tulum yaptırmayı planlıyor. Kendi bağlarındaki üzümlerden ürettikleri, 2,5 senedir dinlenen şaraplar da yakında satışa sunulacak.

Hot dog, tost ve balkabağı çorbası da servis ediyorlar. Başka bir gün de diğer lezzetleri denemek için uğramak gerek.

Mekan haftaiçi sabah 8.30’da hizmet vermeye başlıyor, akşam 20.00’ye kadar açık.
Cuma ve Cumartesi 24.00’e, Pazar günü ise 12.00’ye kadar açıklar.

MUTLAKA DENEYİN

– Keçi yoğurdu
– Dana Cotta
– Sosis çeşitleri (dana- tavuk)
– Taze keçi kaşarı
– Biberli kaşar
– Mereng yumurta

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz