banner

Balığın taze olup olmadığını nasıl anlarız?

Dört bir yanı denizlerle çevrili ülkemde taze balıklar dururken buzluk balığı satan esnaf bir kenara, elimizi attığımız her yerde balık bulabiliyoruz, toplum olarak balık yemeye doyamıyoruz. Avlanma sezonunun açılmasını heyecanla bekleyen, balık müptelası binlerce insan var eminim.

Balık alıyoruz almasına ama balık seçerken ne aldığımızı bilmemiz gerekiyor. Aksi halde zehirlenmelerle karşılaşabiliyoruz. Peki satın aldığımız balığın taze olup olmadığını nasıl anlarız? Kıyı şehirlerimizde değil ama büyükşehirlerde tükettiğimiz balıklar sıkça söylendiği gibi 5-6 gün bekletilip öyle mi satılıyor? İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Adem Tekinay sorularımızı cevapladı.

Satın aldığımız balığın taze olup olmadığını nasıl anlarız?

• Taze balığın gözleri parlak ve dışa bombelidir. Balık bayatladıkça gözler matlaşır ve içeri çöker çevresinde kanlanmalar gözlenir.

• Taze balıklarda solungaçlar pembe-kırmızı renktedir ve operkulum (solungaç yarığı) sert ve kapalıdır. Balık bayatladıkça gri beyaza doğru bir renk değişimi gösterir ve operkulum kapanma sertliğini kaybeder.

• Taze balığa parmakla dokunulduğunda balığın derisinde iz kalmaz. Bayat balığa parmakla dokunulduğunda balığın derisinde iz kalır.

• Taze balıklarda deri parlaktır ve yüzeyinde şeffaf bir mukoza tabakası bulunur. Yüzgeçler canlıdır ve balıktan zor kopar, pulları tamdır ve balıktan koparmak zordur. Bayat balıklarda yer yer yırtılmalar ve delinmeler görülür. Mukoza tabakası şeffaflığını kaybeder ve matlaşır. Yüzgeçler yumuşamıştır ve yüzeyini sümüksü bir tabaka kaplamıştır. Bayat balıklarda pullar kolay kopar.

• Taze balıklar genellikle deniz yosunu kokusundadır, balık bayatladıkça amonyak (NH3) kokusu oluşur. Bu tip kokular hoşa gitmeyen ve rahatsız edici kokulardır.

• Taze balığın karın bölgesi sert bir yapıya sahiptir. Bayat balığın karın bölgesi yumuşak bir yapıya sahiptir.

• Taze balığın kasları incelendiğinde beyaz bir renk tabakası görülür. Bayat balığın kasları incelendiğinde beyaz tabaka pembeleşmiştir.

• Taze balığın anüs bölgesi incelendiğinde pembe renk ve dışarıya doğru çıkıntı yapmadığı görülür. Bayat balığın anüs bölgesi incelendiğinde esmer renkte olduğu ve dışarı doğru çıkıntı yaptığı görülür

Kıyı şehirlerimizde değil ama büyükşehirlerde tükettiğimiz balıklar sıkça söylendiği gibi 5-6 gün bekletilip öyle mi satılıyor?
Su ürünleri bozulmaya karşı en hassas gıdalardan birisidir. Bu nedenle avlandıktan hemen sonra tazeliklerini mümkün olduğunca koruyacak önlemler alınır. Bu amaçla alınan ilk önlem soğutma. Balık sıcaklığının 0°C civarına düşürülmesi ile ortamdaki mikroorganizmaların faaliyetlerinin yavaşlatılması veya durdurulması, normal koşullarda oluşan fiziksel, kimyasal ve biyokimyasal olayların mümkün olduğunca önlenmesi sağlanır.

Bu nedenle su ürünlerinin tüketiciye tazeliğini kaybetmeden sunulabilmesi için soğuk zincirin oluşturulması, üretimden tüketime kadar geçen süre içerisinde ürün sıcaklığının gerekli seviyelerde tutulması zorunludur. Ayrıca, avlamadan tüketime kadar geçen sürede hijyen koşullarına dikkat edildiği sürece, balığın türü, avlanma yeri ve yöntemi, avlanma sonrası uygulanan işlemlere bağlı olarak soğutulmuş balığın raf ömrü 15 güne kadar uzayabilmektedir.

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz