banner

Arnavut – Arnavut Böreği

Bu güzel Arnavut Böreği tarifi için #ArnavutLezzeti’ne teşekkür ederiz.

Üsküp doğumlu Arnavut’um. 29 yıl önce göç ettiğimiz İstanbul’da üç oğlum ve benim gibi Arnavut olan eşimle birlikte yaşıyoruz.

Arnavut böreği ailenin bir arada olduğu zamanlarda özellikle haftasonları yapılır. Yapılışını maharetli bir Arnavut kadını olan kayınvalidemden çok genç yaşlarda öğrendim. Ailede bu böreğin yeri başkadır. Herkes severek yer ve yemediğinde özler.

Malzemeler
Hamuru için:

  • 900 gr un
  • 1 yemek kaşığı tuz
  • Aldığı kadar su
  • Y350 gr tereyağı

İç malzemesi için:

  • Yarım kg pırasa
  • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 tatlı kaşığı kırmızı toz biber

Yapılışı:
Geniş bir kapta un, tuz ve aldığı kadar un karıştırılır ve yoğrulur. Yumuşak ama elde yapışmayacak bir hamur elde edilir. Yarım saat dinlenmeye bırakılır. Dinlenen hamur daha kolay açılacaktır.

Hamur dinlenirken iç malzemesini hazırlayabiliriz. Arnavut böreği denince akla ilk gelen pırasalı börektir ama ıspanaklı, ciğerli, kıymalı yani her çeşidini yaparız.

Pırasalı börek için pırasalar yıkanır ve küçük küçük doğranır. Tencereye konarak üzerine biraz su ekleyip bir miktar haşlanır. Pırasalar yumuşar, suyunu çektikten sonra zeytinyağı ilave edilir ve hafif kavrulur. En son içine tuz ve 1 tatlı kaşığı kırmızı toz biber eklenir ve altı kapatılarak soğumaya bırakılır.

Dinlenen hamur 26 bezeye ayrılır. Bezeler oklava ya da merdane ile bir pasta tabağı büyüklüğünde açılır. Açılan bezelerin üzerleri eritilmiş tereyağı ile yağlanıp üst üste konur.

Bu aşamadan sonra hamur hiç oklava kullanmadan elinizin tersiyle tepsinin büyüklüğünde açılır. Tepsinin çok küçük olmaması gerekiyor. Küçük tepsi kullanırsanız kalın olur. 42 santimlik tepsiler en idealidir.

Hamurlar sürekli elle kenarlardan açılır. En alt kısmı üst kısımdan bir parmak büyük açmak gerekir ki sonra kenar süsü verebilelim.

13 beze alt kısma yerleştirildikten sonra iç malzemesi konur. Elle açılan diğer üst kısım da konularak kenarlardan kıvırmaya başlanır. Böylelikle hem şekil vermiş hem de malzemenin dışarı taşmasını engellemiş olursunuz.

Hamurun üzerine eritilen yağın kalan kısmı dökülür, her tarafı iyice yağlanır. 200 dereceye ısıtılan fırına verilip 40 dakika pişirilir. Böreğin üzeri kızarmaya başlayınca ısısı hafif düşürülüp 180 dereceye getirilir. 5 dakika daha fırında tutulur.

Arnavut böreği piştikten sonra üçgen dilimler halinde kesilerek ayranla ikram edilir. Afiyet olsun.

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz