banner

Amerikalılar Turunç reçelini seviyor

Önce yerel olarak Antalyalıların, son 20 yıldır da dünyanın çeşitli ülkelerinde yaşayanların ağız tadına hitap eden Yenigün Gıda, 100’üncü yaşını kutluyor.

1914 yılında kurulan firma, bugün tam 41 çeşit farklı üründen reçel üretiyor ve başta Amerika olmak üzere 27 ülkeyi Antalya’nın geleneksel damak lezzetleriyle buluşturuyor.

Yenigün Gıda Sanayi, 1914 yılında tahin, helva ve akide şekeri imalatıyla başladığı üretim yolculuğuna reçel, pekmez, turşu, lokum ve aromalı toz içecek üretimini de ekleyerek geniş ürün yelpazesi ile sofraların vazgeçilmezi haline gelmiş.

Antalya lezzetlerini 100 yıldır hem Türkiye’deki hem de dünyadaki sofralara taşıyan firma, yıllık 6 milyon 800 bin kilogram üretim gerçekleştiriyor. 2014 yılını 16 milyon TL ciro ile kapatmayı ve 2015 yılında da 20 milyon TL ciroya ulaşmayı hedefleyen Yenigün Gıda’nın 2014 yılı sonunda hedeflediği ihracat hacmi 1.5 milyon dolar. 2015 yılı için bu hacmi 2.5 milyon dolara çıkarmayı planlıyorlar.

100 yıllık aşk

Kurulduğu günden bu yana gıda sektöründe emin adımlarla ilerlediklerini belirten Yenigün Gıda’nın 3’üncü kuşak temsilcisi ve Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Ruhi Alpagot, ‘Türkiye’de 100 yılı aşkındır aktif olarak aynı sektörde hizmet veren firmaların sayısı son derece sınırlı. Gıda alanında başladığımız faaliyetimize bir asırdır devam etmekten mutluluk ve gurur duyuyoruz. 1914 yılından bu yana oluşan lezzet algısını ve tüketici memnuniyetini önemseyerek üretim gerçekleştiriyoruz. Çünkü biz işimizi 100 yıldır aşkla yapıyoruz’ dedi.

Amerikalılar Turunç reçelini seviyor

41 farklı reçel, 100 farklı lokum, 15 farklı turşu çeşidi, pekmez çeşitleri ve toz içecek çeşitleriyle yurt içi ve yurt dışında pek çok noktaya erişen firma Almanya, Fransa, İngiltere, İsveç, Portekiz, İsrail, Filistin, Dubai, Katar, Rusya, Amerika, Kanada, Avustralya, Malezya ve Gürcistan gibi birçok ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. Yenigün Gıda’nın en fazla ihracat gerçekleştirdiği ülke olan Amerika, Antalya’ya özgü Turunç reçelini ilk sırada talep ediyor. Keçiboynuzu ve Hurma pekmezi ise İsrail’den beğeni topluyor.

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz