banner
Afrodizyak atıştırmalık Pestil
Afrodizyak atıştırmalık Pestil
Afrodizyak atıştırmalık Pestil
Afrodizyak atıştırmalık Pestil
Afrodizyak atıştırmalık Pestil
Afrodizyak atıştırmalık Pestil
Afrodizyak atıştırmalık Pestil
Afrodizyak atıştırmalık Pestil

Afrodizyak atıştırmalık Pestil

Dut ve cevizin anavatanı Gümüşhane’nin ünlü atıştırmalığı ‘pestil’ ve ‘köme’yi yıllardır biliyorduk. Şimdilerdeyse içi fındık ezmesiyle dolu, ısırdığınızda ağızda kum gibi eriyen muska ve atom çeşitleri üretilmeye başlanmış.

Malatya, Tokat, Elazığ, Maraş’ta ve daha pek çok şehrimizde kayısı ve mürdümeriği kullanılarak da yapılan pestil, son yıllarda Gümüşhane’deki kapasitesi arttırılan pestil fabrikaları sayesinde ülkenin pek çok yerine yayılmakla kalmıyor, Ortadoğu ülkeleri başta olmak üzere pek çok ülkeye de ihraç ediliyor.

Pestilin hikâyesi, Gümüşhane’deki konakların bahçesinde, köy ve kasabalarında başlıyor. Cevizi bol şehirde, cevizler toplandıktan sonra çetrefilli pek çok işlemden geçtiği için komşuların veya akrabaların bir araya gelip evlerinin, konaklarının bahçelerinde kaynattıkları kazanlarda yapılan pestil, şimdilerde hanelerde daha az miktarda üretilse de bu lezzet, dededen toruna aktarılmaya devam ediyor.

Söylenene göre Gümüşhane’de 90 yaş üzeri, pembe yanaklı, sağlıklı pek çok insan yaşıyor. Sebebini yemyeşil doğasına ve bol oksijene bağlayan yerlileri genç ve dinç kalma sebeplerini, sofralarından eksik olmayan tereyağı ile bala ve pestile bağlıyorlar.

Afrodizyak atıştırmalık pestil

İçinde her türlü sağlıklı gıdayı barındıran bu atıştırmalığın başka bir özelliği de afrodizyak bir yiyecek olması. Henüz Antep’in baklavası, Antakya’nın künefesi, kadayıfı gibi lezzetlerin ününe ulaşamamış pestilin yapımında olmazsa olmaz malzemelerin başında dut ve ceviz geliyor. Bunun yanında bal, süt, un, fındık, fıstık ve toz şeker de kullanılıyor.

Pestilin yapılışı

Büyük ve geniş kazanlarda kaynatılan dutlar, posaları süzülmek üzere geniş delikli kevgirlerden geçiriliyor ve suyu çıkarılıyor. Kabuklarından ayıklanan cevizler döveceklerle dövülüp ufak parçalar haline getiriliyor.

Bu sırada başka bir kazanda kaynatılan suyun içine çıkarılan dutun şırası ekleniyor, elenmiş un yavaş yavaş suya karıştırılıyor. Topaklanmasını önlemek için de ‘tokaç’ kullanılıyor, sürekli karıştırılıyor. Bir süre sonra pestile lezzetini veren bal ve süt eklenip kıvam alması sağlanıyor, gümüşhanelilerin deyimiyle ‘herleleniyor’.

Bu herle genişçe bir alana açılmış uzunca bezler üzerinde, geniş kevgirlerle zar gibi inceltilerek üzerlerine bolca ceviz serpiştirilip güneşin altında kurumaya bırakılıyor.

Asıl zorlu işlemler bundan sonra başlıyor. İyice kuruyan pestiller yaklaşık bir gün sonra başka bir yere açılmış temiz bez üzerine ters düz ediliyor ki her iki tarafı da kurusun. İyice kuruyan pestiller artık dinlenmeye bırakılıyor. Ters çevrilmiş pestil bezi nemli bir bezle hafifçe ıslatılıp, ıslatılan yüze elle ayrılan pestil seriliyor, her iki tarafın da bezden ayrıldığından emin olduktan sonra bu işlem için özel hazırlanmış iplere serilen pestil iyice kurumaya bırakılıyor.

Ofislerde ara öğün, evlerde sağlıklı beş çayı alternatifi

Kuruduktan sonra içine fındık ezmesi konularak çeşitli şekiller verilen pestil artık tüketmeye hazır hale geliyor. Bu yiyeceğin diğer tatlılara göre avantajı, kutusunda korunduğu sürece 1-1,5 ay dayanabilir olması. Genellikle akşam atıştırmalığı olarak bilinen bu lezzet, piyasaya sunulan çeşitleriyle ofislerde ve beş çaylarında da sıkça tüketilir hale gelmiş durumda.

Pestil ayrıca doğal bir ilaç. Antioksidan özelliğinden dolayı bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, tam bir enerji, vitamin ve mineral deposudur. Hücrelerin yenilenmesine yardım eder. Özetle, pestil giren eve doktor girmez.

Kış aylarına girdiğimiz şu günlerde sağlıklı bir gıda takviyesi almak ve bunu zevke dönüştürerek yapmak istiyorsanız her sabah ağzınıza attığınız bir parça pestil, günlük enerjinizi karşılayacak, günü daha dinç geçirmenize olanak sağlayacaktır.

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz