banner

Adana’da Portakal Çiçeği Festivali

Geçtiğimiz haftalarda Adana’daydım. Adana’ya özgü lezzetleri tatmak ve sizlerle paylaşmak için sevgili lezzet yazarı arkadaşlarım cem karakuş ve http://yenihayatintadi.com ile Adanalı arkadaşlarımız Sezen Türker ve Güven Altuntepe rehberliğinde şehri karış karış gezdik. Girilmeyeceğini sandığımız mahallelere girip İstanbul’a döndüğümüzde gözümüzü arkada, damağımızı öksüz ve eksik bırakacak bir dolu yiyecek denedik. Bunların hepsini ayrıntılı bir şekilde yakın zamanda okuyacaksınız ama önce size portakal kokulu bir haberim var.

Sokakları narenciye dolu bu şehirde 1-5 Nisan tarihleri arasında kocaman bir karnaval düzenleniyor. Sıkı bir Adanalı olan ve ziyaret etmediğinde şehrin sokakları burnunda tüten Toyota Türkiye CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı Ali Haydar Bozkurt’un öncülüğünde, sivil inisiyatifle 2013 yılında başlayan festivalin bu yıl 3.’sü düzenleniyor.

Geçtiğimiz yıllarda Adanalı ünlü isimler Ayşe Arman, Feridun Düzağaç, Erkan Petekkaya, Ceyhun Yılmaz, Emre Karayel, Altan Gördüm’ün ve Adana halkının, Adana’ya gönül verenlerin katılımıyla renklenen festival bu yıl da oldukça renkli ve eğlenceli bir programa sahip.

4 Nisan 2015 Cumartesi günü, kortej yürüyüşü ve devamındaki resmi açılış töreni, konser ve dilek feneri programı nedeniyle, tüm ilçe ve mahallelerden de katılımın yüksek seviyede olması öngörülen karnaval için şehirdışından da yoğun bir insan trafiği bekleniyor, zira uçak biletleri hızla tükenmiş, şu an tavan fiyatlarla bilet bulabiliyorsunuz.

Gelin Ali Haydar Bozkurt’un “Nisanda Adana’da” çağrısını kendi kelimeleriyle okuyalım.

Nisan ayının en güzel olduğu şehirlerden biridir Adana…
Tüm sokakları mis gibi portakal çiçeği kokar…
Büyülüdür portakal çiçeği kokusu…
Ruhunuz yıkanır…
Gençleşirsiniz…
Arınırsınız…
İnsanın içinde birçok şeye yeniden başlayabilme enerjisi yaratır…

Mesela, en küskün olduğu eski dostu affettirebilir insana. Ve, tehlikelidir de biraz; insanı, yolda gördüğü ilk kişiye aşık edebilir…

En güzel mevsimdir, Adana’da Nisan… Portakal Çiçeği mevsimi… Müthiş güzel bir iklime dönüşür.. Ne soğuk, ne de sıcak… Adeta “limonata” gibi olur hava…

Kısa kollularınızı giyip çıkarsınız sokağa… Adana’nın sıcak, samimi insanlarıyla aynı sokaklarda yürürken, rüzgarın ara ara taşıyıp getirdiği o muhteşem portakal çiçeği kokusu günün 24 saati bırakmaz peşinizi… Baygın bırakır insanı…

Türkiye’nin ya da dünyanın neresinde yaşarlarsa yaşasınlar, portakal çiçeği mevsiminde mutlaka Adana’ya gelir Adanalılar… Yılda sadece bir kez, en fazla 2 hafta sürecek bu coşkuyu kaçırmamak için…

Portakal çiçeği mevsimi, iklim durumuna gore birkaç gün farketmekle birlikte, genellikle 5-20 Nisan tarihleri arasındadır.

Portakal kokusunu içinize çekebilmek ve bu özel günlerin tadını çıkarabilmek için Vali Yolu, Gazipaşa Bulvarı, Toros Caddesi, Metro Sineması Sokağı, Turgut Özal Bulvarı gibi şehir merkezindeki bölgelerde, özellikle de akşamüstü saatlerinde yürüyüş yapmanızı tavsiye ederiz… Çetinel Tesisleri gibi şehir merkezine arabayla 5-6 dakika mesafedeki yerlere gidebilirsiniz ya da şehir merkezine 20-30 dakika mesafedeki portakal bahçelerini de ziyaret edebilirsiniz.

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz