banner

501 Leziz Kokteyl Tarifi

Haftaya bu saatlerde 2015’e adım atmış olacağız. Peki yılbaşı gecesini nasıl geçirmeyi düşünüyorsunuz? Siz de benim gibi geniş katılımlı bir parti planlıyorsanız birkaç ufak tefek detayı önceden planlamanız gerekiyor.

Elbette bu özel gecenin en önemli adımı yemekler. Bu işi çoktan planladım diyorsanız ikinci ve bence yemekten de önemli bir detay, tüm gece boyunca ne içileceği.

İşte tam da bu noktada imdadıma yetişen enfes bir kitap var elimde. Bir süredir yılbaşı gecesinde ikram edeceğim içeceklerin provasını bu kitaptaki tariflere dayanarak yapıyorum.

İş Kültür Yayınları tarafından basılmış ‘501 Kokteyl’ isimli kitaptan söz ediyorum. Kitapta o kadar şahane tarifler var ki insan hangisini denese bilemiyor. Şükür ki sadece yılbaşı gecesi yok, özel gecelerde, haftasonları ev partilerinde, maç izlenecek akşamlarda, bahara merhaba ve yaz partilerinde, doğumgünlerinde her daim bu lezzetleri tatmak için bahanemiz var J

Yılbaşı gecesine en çok yakışan içecek şüphesiz ‘şampanya’. Kitapta tarifi verilen ‘Köpüklü Berry’ nam-ı diğer ‘Bubble Berry’ ahududu, böğürtlen, frambuaz likörü, dut kreması ve şampanya kullanılarak yapılıyor. Artık her mevsim bu kırmızı meyveleri bulabiliyor olmamıza bayılıyorum.

İkinci tercihim kırmızı rengiyle beni benden alan ‘Ejderha Ateşi’ yani Dragon’s Fire. Bu içkide ise Absolut mandarin votkası, Cointreau (Fransız portakal likörü), misket limonu, kızılcık suyu, buz küpleri ve süslemek için portakal kabuğu kullanıyorsunuz. Bu içecek de soğuk kış gecelerinde ısınmak ve gecenin ortasına hızlı bir geçiş için ideal.

Bir de gecenin Parisien’i var ki kendisini denememek elde değil. ‘Parisli’; brendi, Calvados, limon suyu, Poire William likörü, şeker şurubu ile yapılıyor. Süslemek için mevsim meyvesi olan elma ve bulabilirseniz armut kullanabilirsiniz. Bardağınıza ilk başta dövülmüş buz koyup tüm malzemeleri sırasıyla koyun. En son likörü üzerinde gezdirin.

Yılbaşı gecesinin gelmesini heyecanla bekliyorum. 2015’in öncekinden daha güzel bir yıl olacağına eminim. Ve elbette yılbaşı gecesinden sonra, ilk başta evimde deneyeceğim ardından evime gelen misafirlerime sunacağım, belki de daha önce hiç denemedikleri kokteyllerle onları şaşırtmayı planlıyorum. Unutmayın; iyi kokteyller yavaş içilecek içkilerdir. Cazibeleri vardır, tatları dengelidir. Hem göze hem damağa hitap ederler. Umarım sıraladığım üç içkiden damağınıza uyan en az bir içecek vardır. Yoksa bile kitaptaki 501 leziz kokteyl tarifinden birkaçını denemeye başlamak için iyi bir sebebiniz var 🙂

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz